Cestovní ruch se letos plně zotaví z dopadů pandemie covid-19 a už teď je na téměř srovnatelné úrovni jako přd ní, uvedla podle televize CNBC Světová organizace cestovního ruchu (UN Turism). Částečně na to mají vliv Číňané, kteří začali po nedůvěře ve svou ekonomiku v prvním pololetí častěji cestovat do zahraničí.
Mezinárodní cesty dosáhly letos 98procentní úrovně roku 2019. Dvouprocentní mezera se podle UN Turism uzavře tento měsíc. To znamená plné zotavení cestovního ruchu a nová éra růstu v roce 2025.
Travel is finally back — and an era of huge growth is upon us https://t.co/7GzFHeYSdX
— CNBC (@CNBC) December 10, 2024
V některých regionech se už cestovní ruch z dopadů pandemie vzpamatoval, zejména na Blízkém východě, píše s odkazem na organizaci při OSN server CNBC. Oproti roku 2019 tam letos dorazilo o 29 procent více zahraničních turistů, kteří nejčastěji cestovali do Kataru (nárůst o 141 procent) a Saúdské Arábie (nárůst o 61 procent). Plně se zotavila i Afrika a Evropa, nárůst příjezdů ze zahraničí tam vzrostl o 6, respektive o 1 procento.
Co se Spojených států týče, v letošním roce tam klesl počet příjezdů ze zahraničí o 3 procenta na 97 procent úrovně z roku 2019. Opožděné jsou regiony Asie a Tichomoří, kde byla úroveň cestovního ruchu na 85 procentech. Do těchto oblastí se sice čínští turisté vracejí, avšak příliš pomalu.
Asie a Tichomoří zaostávají
Důvod, proč ještě není globální cestovní ruch na předpandemické úrovni, jsou trendy týkající se dvou typů cestujících – pomalý nárůst cest obchodních zástupců a čínských turistů, jejichž země se potýká s ekonomickou krizí. Ti cestovali spíše po domácích destinacích, protože pociťovali ekonomickou nejistotu a nedůvěru.
Číňané příliš necestovali do zahraničí v první polovině roku. Alan Watts, prezident hotelové společnosti Hilton pro Asii a Tichomoří už pozoruje změnu kurzu. Zájem čínských turistů cestovat do těchto regionů v druhém pololetí vzrostl, což se podle něj podepíše i na cestovních trendech v roce 2025. Co se týče čínských cest do USA a Evropy, očekává jejich nárůst až v roce 2026.
Mezinárodní cestovní ruch v Asii a Tichomoří dnes zaostává, ale v nadcházejícím desetiletí se v odvětví cestovního ruchu i pohostinství očekává, že se stane jeho epicentrem, což je i důvod masivní expanze pohostinských společností v těchto regionech. Například firma Marriott International otevřela svůj první hotel v Japonsku a její generální ředitel Anthony Capuano v nedávném rozhovoru pro CNBC Travel prozradil, že tam chystá otevřít dalších 12 hotelů.
Post-covidový turistický boom
Cestovní ruch po vypuknutí pandemie utichl stejně jako letiště po celém světě a pro pohostinství začal boj o přežití. Po rozvolnění pandemických restrikcí však přišel opačný problém, zájem o cestování vzrostl natolik, že letecké společnosti, jež během pandemie propustily mnoho zaměstnanců, nestíhaly a řada destinací se potýká s overturismem.
Na některých místech, jako jsou Baleárské ostrovy, si místní stěžují na příliš hluku a nepořádek, v athénské Akropolis zase kolabovali lidé kvůli extrémnímu vedru, což také vedlo k jistým omezením. V Řecku si dokonce stěžovali zahraniční turisté na zahraniční turisty.
Začíná sice období růstu cestovního ruchu, ale i doba overturismu a zhoršujících se klimatických změn. Turisté proto i v budoucnu musejí očekávat restrikce v řadě destinací po celém světě.