Společnost Google oznámila řadu významných změn ve způsobu zpracování e-mailů od hromadných odesílatelů ve snaze omezit spam a další nevyžádané e-maily. Společnost uvádí, že od příštího roku budou muset bulk senders (hromadní odesílatelé) své e-maily ověřovat, nabízet snadný způsob odhlášení a nepřekračovat hodnotu nahlášeného spamu. Informoval o tom server The Verge a 9to5Google.
Google tvrdí, že již nyní využívá AI k tomu, aby zabránil více než 99,9 procenta spamů, phishingu a malwaru. Společnost blokuje 15 miliard nevyžádaných e-mailů denně. Se zdokonalováním technologií se však musí zdokonalovat i obranný systém společnosti Google pro její dnes již 20 let starý e-mailový systém.
Nové změny se dotknou všech hromadných odesílatelů. Google je definuje jako ty, kteří odešlou na Gmail adresy více než 5 000 zpráv za jeden den. To se může týkat prakticky všech podniků s dostatečně velkým seznamem adresátů. Od velkých maloobchodních prodejců přes velké technologické společnosti až po menší začínající podniky, které se chtějí propagovat prostřednictvím e-mailových zpráv.
New Gmail rules enforced starting in February should reduce spam, make it easier to unsubscribe from bulk senders, and close email security loopholes exploited by cybercriminals. https://t.co/7FXigS5drj
— The Verge (@verge) October 3, 2023
Nové požadavky
V rámci nových požadavků začne společnost Google prosazovat jasnou hranici míry nevyžádaných zpráv pro hromadné odesílatele. Podle stávajících pravidel služby Gmail by podíl e-mailů odeslaných hromadnými odesílateli neměl překročit 0,3 procenta nahlášeného spamu. Doposud to však bylo formulováno spíše jako doporučení než jako pravidlo.
Jak uvádí server TechCrunch, hromadní odesílatelé budou také povinni poskytnout příjemcům služby Gmail možnost odhlásit se z odběru komerčních e-mailů jediným kliknutím, aby bylo snazší přestat dostávat nevyžádané zprávy. Žádosti o odhlášení z odběru těchto e-mailů pak musí být vyřízeny do dvou dnů.
Google také uvádí, že odesílatelé hromadných e-mailů budou muset důrazně ověřovat své e-maily podle osvědčených postupů. Společnost tvrdí, že se tím odstraní stávající mezery používané útočníky a zdroj e-mailů bude bezpečnější a důvěryhodnější. „Mnoho odesílatelů hromadných e-mailů své systémy vhodně nezabezpečuje a nekonfiguruje, což útočníkům umožňuje se snadno mezi nimi skrýt,“ uvedl Neil Kumaran v příspěvku na blogu společnosti. „Abychom to pomohli napravit, zaměřili jsme se na klíčový aspekt zabezpečení e-mailů: ověření, že odesílatel je tím, za koho se vydává.“
Společnost Google v posledních měsících zkoumala další prostředky ke zlepšení zabezpečení uživatelů služby Gmail. V srpnu společnost oznámila, že začne přidávat další ověřovací kroky při přidávání přesměrovací adresy nebo při úpravě filtrů. V květnu začala společnost rozšiřovat funkci „dark web report“, která kontroluje, zda vaše e-mailová adresa nebyla zveřejněna na dark webu.