Tichomoří je nejohroženějším regionem světa klimatickými změnami a vzestupem mořské hladiny, přestože se na nich nepodílí. Nakonec si však stoupající moře přijde pro nás pro všechny. S takovým varováním přišel podle televizí CNN a BBC generální tajemník OSN António Guterres.
Guterres se zúčastnil Tichomořského ostrovního fóra v Tongu, odkud vyslal světu znepokojivý vzkaz. Buď snížíme emise skleníkových plynů a zastavíme globální oteplování, nebo si pro nás přijde stoupající hladina moře.
Nejprve však zasáhne Tichomoří – region nepodílející se na změně klimatu, ale přesto pociťující nejtvrdší následky. „Tichomoří je dnes nejzranitelnější oblastí světa. Ve vztahu k Tichomoří existuje obrovská nespravedlnost,“ řekl Guterres.
‘The ocean is overflowing’: UN chief issues global SOS as new reports warn Pacific sea-level rise outstrips global average. @hcregan has the details: https://t.co/CXo6ZxQTPD
— CNN Asia Pacific PR (@cnnasiapr) August 28, 2024
V projevu prozradil, že OSN vydává dvě zprávy. První nazvaná Surging Seas in a Warming World se zabývá vzestupem hladin světových moří, podle níž jejich průměrná hladina stoupá rychlostí, která nemá za posledních 3000 let obdoby.
„Důvod je jasný,“ okomentoval výsledky zprávy Guterres. „Skleníkové plyny, které v drtivé většině vznikají spalováním fosilních paliv, vaří naši planetu. Moře to odnáší – doslova,“ upozornil šéf OSN a dodal, že pokud nic neuděláme, čeká nás světová katastrofa.
Můžeme udělat jediné
„Oceán přetéká. Tohle je naprosto šílená situace,“ varoval Guterres. „Stoupající hladina moří je bezesporu krizí, kterou si lidstvo zavinilo samo. Krizí, která brzy přeroste do naprosto nepředstavitelných rozměrů,“ cituje jeho slova CNN.
Nebudeme však mít žádný člun, jenž by nás odvezl do bezpečí, pokračoval Guterres. Hladina oceánů a moří roste s táním ledovců. Jihozápadní Pacifik čelí kromě zrychlujícímu se vzestupu mořské hladiny i oteplování vody a zvyšování její kyselosti.
Mořská hladina v oblasti za posledních 30 let stoupla na téměř dvojnásobek celosvětového průměru. Zvyšuje to rizika záplav, kontaminace sladké vody a poškození úrody. Dopady vzestupu hladin moří se zabývala druhá zpráva OSN.
Jestli se globální průměrná teplota dostane na hranici tří stupňů Celsia, tichomořské ostrovy mohou očekávat vzestup hladiny o 15 centimetrů a mnohem častější záplavy. Některé ostrovní státy mohou nakonec zmizet pod hladinou.
Guterres pro BBC označil za zodpovědné velké znečišťovatele, jako jsou USA, Čína, Austrálie a mnohé další státy. Pouze omezením oteplování na 1,5 stupně máme šanci zabránit kolapsu ledových příkrovů v Grónsku a na Antarktidě, vzkázal.