Haitští policisté ve čtvrtek zablokovali ulice a vynutili si přístup na hlavní letiště na protest proti zabíjení důstojníků ozbrojenými gangy, které rozšiřují svou kontrolu nad karibským národem. Informovala o tom agentura Reuters, The Washington post a další servery.
Demonstranti v civilu, kteří se identifikovali jako policisté, podle svědka agentury Reuters nejprve zaútočili na oficiální sídlo premiéra Ariela Henryho. Poté si vynutili přístup na letiště, když se premiér vracel ze své cesty na summit Společenství států Latinské Ameriky a Karibiku v Argentině.
Protesters and some police officers protested at the official residence of Haiti’s prime minister in the capital Port-au-Prince, decrying recent killings of police, according to one of his advisors. https://t.co/97FQW700zz
— CNN International (@cnni) January 26, 2023
Henry dočasně uvízl na letišti, ale později ve čtvrtek se vrátil do své rezidence v Port-au-Prince, následován policejními demonstranty. Svědek agentury Reuters uvádí, že slyšel střelbu z těžkých zbraní.
Haitská národní policie a úřad předsedy vlády na žádosti o komentář okamžitě nereagovaly. Silnice kolem Port-au-Prince a v několika městech na sever byly zablokovány demonstranty.
Během 15 dnů bylo zabito 15 policistů
Útoky ozbrojených gangů, které ovládají velkou část Haiti, na příslušníky policie podtrhují zhoršující se bezpečnostní podmínky a eskalaci násilí, které sužuje tento karibský stát.
Haitská organizace pro lidská práva RNDDH v prohlášení uvedla, že od doby, kdy se Henry v červenci 2021 dostal k moci, bylo zabito 78 policistů. To je v průměru 5 obětí měsíčně, přičemž premiér a šéf národní policie Frantz Elbe jsou „odpovědní za každý z 78 životů ztracených během jejich vlády.“
„Historie si bude pamatovat, že neudělali nic pro ochranu životů těchto policejních důstojníků, kteří se rozhodli sloužit své zemi,“ dodává prohlášení.
Podle Lionela Lazarra, koordinátora Národního svazu haitských policistů, bylo tento měsíc zabito asi 15 policistů během 15 dnů. Minulý týden byli gangem Vitelhomme zabiti čtyři policisté poblíž hlavního města, zatímco středeční přestřelky s gangem Savien ve městě Liancourt si podle zpráv haitské národní policie a místních médií vyžádaly dalších sedm mrtvých.
„Je rekordní, že bylo zabito tolik policistů v tak krátké době,“ řekl Lazarre. „Policisté jsou pronásledováni gangy a jsou oběťmi atmosféry nejistoty.“ Obvinil vládu, která podle něj „nemá plán národní bezpečnosti“.
Ostřelovači na střechách, obyvatelé žijí ve strachu z gangů
Násilí gangů, které je na Haiti dlouhodobým problémem, se zvýšilo v politickém vakuu, které zanechala vražda prezidenta Jovenela Moïseho v červenci 2021. Odchod posledních 10 haitských senátorů, když jim tento měsíc vypršel mandát, zanechal národní vládu bez jakýchkoli demokraticky zvolených vůdců. To, co zbylo z vlády, řídí Henry, jmenovaný premiér, který nestanovil datum voleb. Podle The Washington Post je obviňován z diktatury a mohl být zapojen do Moïseovy vraždy.
Gangy ovládají velké části haitského hlavního města, kde obyvatelé žijí ve strachu z únosu, znásilnění nebo zabití. Odstřelovači na střechách se zaměřují na muže, ženy i děti, řekla v úterý Radě bezpečnosti OSN Helen La Limeová, zvláštní zástupkyně generálního tajemníka OSN na Haiti. Při násilnostech byly zabity tisíce lidí, desítky tisíc byly vysídleny.
Chybí humanitární pomoc, OSN chce vyslat na pomoc vojáky
Nejistota brání dodání životně důležité humanitární pomoci v nejproblematičtější zemi západní polokoule. Případy cholery za poslední měsíc prudce vzrostly a Světový potravinový program OSN v říjnu varoval, že rekordních 4,7 milionu lidí čelí „akutní“ úrovni hladu. V některých oblastech, uvedl La Lime, gangy záměrně blokují přístup k potravinám, vodě a zdravotní péči.
Náměstek amerického ministra zahraničí Brian Nichols vyjádřil soustrast rodinám policistů zabitých při nejnovějších násilnostech. Na otázku, jak by vývoj mohl ovlivnit úsilí o mezinárodní ozbrojenou intervenci, mluvčí amerického ministerstva zahraničí řekl agentuře Reuters, že Spojené státy stále pracují s mezinárodními partnery na vývoji „rámce“ pro bezpečnostní misi, která by „zajistila bezpečnost a stabilitu“.
Organizace spojených národů diskutuje o vyslání zahraniční vojenské mise, která by čelila zločineckým skupinám. Návrh byl původně předložen před třemi měsíci, ale žádná země nenabídla, že tuto misi povede.