Vůdce hnutí Hamás Yahya Sinwar oznámil, že bylo dosaženo dohody s Izraelem na ukončení nejnovější série násilných střetů v Gaze.
Izrael byl dlouhodobě cílem útoků v podobě zápalných balónů a dalších improvizovaných zařízení, vysílaných z Gazy přes izraelské hranice. Podle stanice Al Jazeera se jimi Hamás snažil dosáhnout alespoň částečného uvolnění přísné třináctileté blokády, které Gaza čelí od roku 2007, kdy v ní militantní hnutí Hamás převzalo vládu. Izrael však odpověděl skoro měsíčním bezmála každodenním bombardováním oblasti.
Izraelské úřady také v reakci na stupňování útoků omezili palestinským rybářům přístup k moři a nařídili uzavření obchodního hraničního přechodu s Pásmem Gaza. Kvůli nedostatku paliva musela být uzavřena jediná elektrárna v oblasti a dodávky elektrického proudu byly omezeny na čtyři hodiny denně.
Tento stav se podle informací Al Jazeery projevil nejen na ještě hlubším ekonomickém propadu místních obyvatel, ale také na kvalitě vody. Čističky v Gaze pracují na snížený výkon a mnoho odpadních vod je vypouštěno přímo do moře. V Pásmu Gaza žije kolem dvou milionů lidí, polovina z nich je nezaměstnaných.
K úspěšnému vyjednávání o deeskalaci napětí významně přispěl Katar, odkud proudí k palestinským obyvatelům finanční pomoc už od roku 2018.
Britský deník The Guardian cituje zdroj z Hamásu, podle kterého bylo na základě vzájemné dohody vysílání zápalných balónů z Gazy proti Izraeli zcela zastaveno. „Od úterka budou obnoveny dodávky paliva a elektrárna se znovu rozběhne,“ uvedl dále zdroj.