Palestinské hnutí Hamás odmítá jednat o výměně zajatců, dokud Izrael vede válku v Pásmu Gazy, ale je otevřeno jakékoli iniciativě, která by vedla k jejímu ukončení, uvedl dnes podle agentury Reuters vysoce postavený představitel této islamistické skupiny. Katarští a egyptští zprostředkovatelé, kteří usilují o obnovení dohody mezi Hamásem a Izraelem o propuštění dalších rukojmích, už předtím podle egyptských zdrojů informovali Spojené státy, že předběžná jednání o novém ujednání váznou, neboť Hamás si jako podmínku klade právě okamžité příměří.
„Potvrzujeme náš postoj, že kategoricky odmítáme vést jakoukoli formu jednání o výměně zajatců v rámci pokračující izraelské genocidní války,“ uvedl v prohlášení čelný představitel Hamásu Básim Naím. „Jsme však otevřeni jakékoli iniciativě, která přispěje k ukončení agrese vůči našemu lidu a otevření hraničních přechodů pro dovoz pomoci, která by ulevila palestinskému lidu,“ dodal.
Hamas rejects holding negotiations over exchanging prisoners during the Israeli war, but is open to any initiative to end it.#Hamas | #IsraelHamas | #Gaza https://t.co/khmOWOnM5L
— The Jerusalem Post (@Jerusalem_Post) December 19, 2023
Vláda amerického prezidenta Joea Bidena se podle egyptského zdroje webu Al-Arabí Al-Džadíd nicméně domnívá, že uzavření nové dohody o rukojmích bude možné, pokud Egypt a Katar na Hamás vyvinou dostatečně silný tlak. Izraelský list Haarec dnes s odvoláním na palestinské zdroje napsal, že v nadcházejících dnech do Káhiry přijede delegace tvořená čelnými představiteli Hamásu, která bude jednat o případné dohodě o propuštění rukojmích s představiteli egyptských zpravodajských služeb. Podle Haarecu to bude první návštěva představitelů Hamásu v Egyptě od týdenního příměří z konce listopadu.
Připravenost své země na zprostředkované uzavření druhého dočasného příměří, které by umožnilo propuštění rukojmích držených Hamásem a výrazné navýšení dodávek humanitární pomoci do Pásma Gazy, dnes naznačil izraelský premiér Jicchak Herzog.
„Izrael je připraven na další humanitární přestávku a navýšení humanitární pomoci, aby bylo umožněno propuštění rukojmích,“ řekl Herzog na setkání s velvyslanci v Izraeli. „A odpovědnost za to nese plně (vůdce Hamásu v Gaze Jahjá) Sinvár a (další členové) vedení Hamásu,“ dodal. Agentura Reuters nicméně připomněla, že role prezidenta je v izraelské politice převážně symbolického rázu.
Šéf americké Ústřední zpravodajské služby (CIA) William Burns se v pondělí podle serveru Axios ve Varšavě setkal s katarským premiérem Muhammadem bin Abdar Rahmánem Sáním a šéfem izraelské zpravodajské služby Mossad Davidem Barneou, aby s nimi projednal možnost uzavření nové dohody o propuštění rukojmích.
Izrael zahájil válku proti hnutí Hamás, jež v Pásmu Gazy od roku 2007 vládne, poté, co tato skupina 7. října zaútočila na Izrael, zabila asi 1200 lidí a dalších více než 200 jich unesla do Pásma Gazy. Část rukojmích byla propuštěna výměnou za palestinské vězně během týdenního příměří na konci listopadu. Od začátku úderů v Pásmu Gazy zemřelo podle palestinských úřadů přes 19.600 lidí.