Palestinské hnutí Hamás v prohlášení oznámilo, že začaly rozhovory o prodloužení nynějšího příměří s Izraelem. Napsala to agentura Reuters. Začátek rozhovorů o takzvané druhé fázi příměří se tento týden očekával. Izrael tvrdí, že svůj vyjednávací tým vyšle do Kataru, kde se rozhovory dříve konaly, v příštích dnech. Jednání se však vedou přes zprostředkovatele, kterými jsou Katar, Egypt a Spojené státy.
Příměří mezi Hamásem a Izraelem začalo 19. ledna a platí na 42 dnů. Skončit by tak mělo na začátku března. Za toto období se podle dohody, o které informoval tisk, má dostat na svobodu 33 rukojmích držených Hamásem a jeho spojenci v Pásmu Gazy a přes 1000 palestinských vězňů držených Izraelem.
#UPDATE Palestinian group Hamas said on Tuesday that talks for the second phase of the Gaza ceasefire had begun, as Israel said it would send negotiators to mediator Qatar later this week pic.twitter.com/wGzRdxzzNN
— AFP News Agency (@AFP) February 4, 2025
Součástí dohody bylo podle tisku i ustanovení, že 16. den od začátku příměří začnou rozhovory o jeho prodloužení na dobu neurčitou. Jednat se má také o propuštění dalších rukojmích držených Hamásem a palestinských vězňů. Palestinské ozbrojené organizace stále drží v zajetí na sedm desítek lidí unesených při teroristickém útoku z předloňského 7. října. Část z nich je ale podle izraelských zdrojů pravděpodobně po smrti.
Okolo začátku nových jednání panovala v posledních dnech nejistota. V neděli katarský premiér Muhammad bin Abdar Rahmán Sání uvedl, že se neví, kdy rozhovory začnou.
„Jednání o druhé fázi začala,“ oznámil včera Hamás. Zřejmě se tedy jedná o první diskuse mezi hnutím a zprostředkovateli.
Dojednání příměří, které začalo platit 19. ledna, trvalo zhruba rok, a mnoho měsíců se jednalo o dohodě, jejíž půdorys v létě loňského roku navrhla americká administrativa prezidenta Joea Bidena.
Podle izraelského tisku však premiér Benjamin Netanjahu vyšle izraelskou delegaci do Kataru hlavně z toho důvodu, aby se nezastavila současná výměna rukojmích za palestinské vězně. Kvůli sporům uvnitř izraelské vlády má delegace podle serveru The Times of Israel jen velmi omezený mandát. O izraelských požadavcích bude vláda a bezpečnostní kabinet jednat až po návratu Netanjahua z jeho nynější cesty do USA.
Podle agentury AP budou jednání o druhé fázi komplikovanější než při první. Hamás například požaduje za propuštění všech rukojmích úplný odchod izraelské armády z Pásma Gazy, což Izrael podmiňuje likvidací vojenské infrastruktury Hamásu.