Hamás v pátek propustil dvě americké rukojmí Judith Tai Raanan a její 17letou dceru Natali Raanan. Byly mezi asi 200 unesenými během útoku na Izrael 7. října. Informovala o tom agentura Reuters, CNN a další servery.
Američtí občané byli předáni na hranici s Gazou a jsou nyní v péči izraelských obranných sil, řekl v pátek mluvčí IDF Daniel Hagari. Podle úřadu izraelského premiéra jsou v současné době na cestě na izraelskou vojenskou základnu, kde se mají setkat s rodinou, uvádí CNN.
⚡️ The Israeli army has published the first photo of American hostages Judith and Natalie Raanan since their release from Hamas captivity. pic.twitter.com/qHSorWVEOe
— NEXTA (@nexta_tv) October 20, 2023
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu řekl, že matku a dceru unesl Hamás, když pobývaly v kibucu Nahal Oz. Podle bratra Natalie byly obě na návštěvě u matky Judith na oslavu jejích 85. narozenin. Propuštění bylo výsledkem jednání mezi Katarem a Hamásem.
Katar potvrdil propuštění dvou amerických rukojmích a uvedl, že „bude pokračovat v dialogu s Izraelem a Hamasem v naději, že propustí všechny civilní rukojmí všech národností,“ uvedl v prohlášení mluvčí katarského ministerstva zahraničních věcí Majid Al-Ansari.
Americký prezident Joe Biden poděkoval Kataru a Izraeli za jejich partnerství při zajištění propuštění obou žen. Média ve Spojených státech uvedly, že pocházejí z Evanstonu, předměstí Chicaga v Illinois.
Propuštěny z humanitárních důvodů
Hamás informoval, že během smrtícího řádění 7. října zajal asi 200 rukojmích. Íránem podporovaná milice uvedla, že dalších 50 zajatců je zadržováno v pobřežní palestinské enklávě jinými ozbrojenými skupinami. Také podle agentury Reuters tvrdí, že při izraelských náletech bylo zabito více než 20 rukojmích, ale neuvedla žádné další podrobnosti.
Mezi další země, které hlásí, že jejich občané jsou zadržováni, patří Thajsko, Argentina, Německo, Francie a Portugalsko.
Mluvčí brigád Hamasu Izz el-Deen al-Qassam, Abu Ubaida, prohlásil, že Hamás propustil dva americké občany „z humanitárních důvodů a aby dokázal americkému lidu a světu, že tvrzení Bidena a jeho fašistické administrativy jsou falešná a nepodložená.“
Ozbrojené křídlo Hamasu 16. října označilo unesené ne-Izraelce jako „hosty“, kteří budou propuštěni, „až to okolnosti v zemi dovolí“. Izrael stojí za tím, že jeho úplná blokáda enklávy neskončí, dokud nebudou osvobozeni všichni rukojmí.
Hamás navrhl, že by rukojmí mohli být vyměněni za 6 000 Palestinců držených v izraelských věznicích. K dohodě zatím nedošlo. V roce 2011 Izrael vyměnil stovky palestinských vězňů, aby dosáhl propuštění jednoho izraelského vojáka Gilada Šalita, který byl zadržován pět let.