Hamás se ocitl „v bodu zlomu“. Izraelští vojáci dobývají jeho poslední bašty. Tato slova přednesl izraelský ministr obrany Jo’av Galant. Nejvyšší diplomat Evropské unie (EU) Josep Borrell označil destrukci v Gaze za ještě větší než v Německu za druhé světové války. Informují o tom Euronews a Al-Džazíra.
Tvrdé boje napříč Pásmem Gazy nepolevily ani v noci z pondělí na úterý. Na severu enklávy pokračují Izraelské obranné síly (IDF) v upevňování pozic, nejtvrdší boje aktuálně zuří na jihu, hlavně pak kolem města Chán Júnis, píše server Euronews.
V noci na úterý navíc zaútočily izraelské stíhačky na pohraniční město Rafáh. Podle televize Al-Džazíra zemřelo dvacet civilistů, server The Times of Israel zase s odvoláním na palestinské zdroje uvádí dvanáct obětí.
Israel's army claims Hamas is at "its breaking point" as violent clashes push civilians into increasingly dire humanitarian conditions.
— euronews (@euronews) December 12, 2023
Follow the latest updates of the #IsraelHamasWar on our website👇https://t.co/Uc8Dnz6k9a
Jeruzalém vyzval Palestince, aby se přesunuli k hranici s Egyptem. Teď se tam mačkají statisíce hladovějících civilistů v podmínkách, které se rychle zhoršují. Dokud útočil Izrael pouze na severu, civilisté prchali do Chán Júnis.
Jenomže Izrael začal ostřelovat i největší město na jihu enklávy. A v jeho okolí probíhají nejtvrdší střety mezi IDF a Hamásem od 7. října. Podle izraelského premiéra Benjamina Netanjahua bude válečná operace u Chán Júnis trvat tři až čtyři týdny.
Izrael vyzval obyvatele žijící v centru města, aby opustili své domovy. Palestinci proto směřují právě do Rafáhu. Galant v pondělí večer prohlásil, že Hamás se nachází v bodu zlomu a IDF dobývají jeho poslední bašty.
Situace v Gaze připomíná apokalypsu
„Náš úspěch urychluje skutečnost, že se lidé sami vzdávají. To je to, co chceme. Rychle postupovat vpřed,“ doplnil náčelník generálního štábu izraelské armády Herci Halevi, a dodal, že izraelské síly ještě na jihu zesílí bojové operace.
Borrelln upozornil, že situace v Gaze je „apokalyptická“. Rozsah destrukce v enklávě označil za ještě větší než v Německu za druhé světové války. Více než polovina domů tam byla podle OSN zničena nebo poškozena válkou.
Vysídleno bylo zhruba 1,9 milionu lidí, což odpovídá 85 procentům populace. Humanitární organizace v čele s OSN naléhají na Izrael, aby umožnil bezpečný přístup humanitární pomoci. Chybí potraviny, pitná voda a léky.
Izrael tvrdí, že posílí bezpečnostní kontroly zboží, které zvýší objem humanitární pomoci proudící do Pásma Gazy. Za tímto účelem se má otevřít přechod Kerem Šalom. Tady budou kamiony podrobeny kontrole a do enklávy se dostanou přes Egypt.
Podle aktualizovaných informací ministerstva zdravotnictví v Gaze kontrolovaného Hamásem od začátku bojů zemřelo přes 18 tisíc Palestinců. Izraelská armáda zase od zahájení invaze ztratila více než stovku vojáků.