Do amerických prezidentských voleb zbývají poslední týdny, přičemž kandidáti obou hlavních stran objíždějí klíčové státy ve snaze získat podporu voličů. Zatímco demokratická viceprezidentka Kamala Harris v neděli navštívila dva kostely v Georgii, její republikánský soupeř Donald Trump vedl kampaň v Pensylvánii, kde mimo jiné smažil hranolky v McDonald’s. Napsaly o tom agentura Reuters nebo server ABC News.
Harris, která v neděli oslavila 60. narozeniny, se zaměřila na oslovení voličů v Georgii. Ve svém projevu v baptistickém kostele vyzdvihla hrdinství lidí, kteří zasahovali při nedávném hurikánu Helene. Zároveň poukázala na současné politické klima: „V tuto chvíli v celém našem národě vidíme, že se někteří snaží prohlubovat rozdělení mezi námi, šířit nenávist, zasévat strach a vyvolávat chaos,“ řekla dle Reuters tisícům věřících.
Trump mezitím navštívil McDonald’s na předměstí Filadelfie, kde si oblékl zástěru a připravoval hranolky. „Tahle práce se mi líbí,“ prohlásil bývalý prezident. Návštěva byla částečně zamýšlena jako reakce na tvrzení Harris, že během studií pracovala v řetězci rychlého občerstvení. Trump toto vyjádření viceprezidentky zpochybnil, ačkoli neposkytl žádné důkazy.
Thank you to my friend Stevie—it’s a joy to spend my birthday in Georgia with all of you. pic.twitter.com/RuGCv7sKl4
— Kamala Harris (@KamalaHarris) October 20, 2024
Mluvčí demokratické kandidátky Ian Sams označil Trumpovu akci za projev zoufalství: „Jediné, co umí, je lhát. Nedokáže pochopit, jaké to je mít práci přes léto, protože dostal miliony na stříbrném podnose, jen aby je promrhal.“
Harris, která se hlásí k baptistickému vyznání, také navštívila náboženskou organizaci v Jonesboro, kde jí k narozeninám zazpíval legendární Stevie Wonder.
Trump později na předvolební akci v Lancasteru popřál Harris k narozeninám. Následně nicméně pokračoval v kritice její politiky a spekuloval o jejích kognitivních schopnostech. Večer měl na programu zápas NFL mezi týmy New York Jets a Pittsburgh Steelers, upozornil server ABC News.
Harris v celostátních průzkumech stále vede, rozhodovat se však bude ve swing states
Oba kandidáti se snaží získat podporu v klíčových státech, jako jsou Georgie, Pensylvánie a Michigan, které budou hrát v nadcházejících volbách rozhodující roli.
Podle analýzy serveru FiveThirtyEight, který je součástí americké zpravodajské sítě ABC News, vedl Trump v Georgii k 20. říjnu o 1,8 procentního bodu. V Pensylvánii jsou aktuálně výsledky ještě těsnější, přičemž bývalý prezident měl ke včerejšímu dni „náskok“ 0,3 procentního bodu.
FiveThirtyEight shromažďuje údaje z jednotlivých šetření, které prováděly společnosti zabývajících se průzkumy veřejného mínění. V rámci kontroly kvality zahrnuje pouze data firem, které splňují určitá kritéria, jako je transparentnost ohledně toho, kolika lidí se dotazovaly, kdy byl průzkum proveden a jakým způsobem.
Harris má v celostátních průměrech průzkumů mírný náskok před Trumpem od svého vstupu do boje na konci července. Vedení si udržuje i nadále, momentálně je rozdíl mezi kandidáty zhruba dva procentní body. Od začátku září jsou čísla relativně stabilní, a to i po jediné debatě obou kandidátů, která se konala 10. září a kterou dle BBC sledovalo téměř 70 milionů lidí.
I když jsou celostátní průzkumy užitečným vodítkem, jak je kandidát populární v celé zemi, nemusí být nutně přesným způsobem, jak předpovědět výsledek voleb. Spojené státy totiž používají systém kolegia volitelů, v němž každý stát dostává počet hlasů zhruba odpovídající počtu jeho obyvatel. Celkem je k dispozici 538 hlasů, takže kandidát musí získat alespoň 270 hlasů, aby zvítězil.
V USA většina států volí téměř vždy stejnou stranu. Ve skutečnosti je tak jen několik států, kde mají šanci na vítězství oba kandidáti. Právě výsledky v takzvaných battleground states nebo swing states budou rozhodující. S blížícím se 5. listopadem lze očekávat, že intenzita kampaně obou stran bude nadále narůstat.