Havaj zvažuje zavedení ročního poplatku pro turisty za návštěvu státních parků a stezek. Oblíbená destinace přivítá ročně více než devět milionů návštěvníků, příroda tak čelí velkému tlaku. Informoval o tom server Euronews.
Korálové útesy poškozené čluny, které najely na mělčinu. Původní lesy sužované rozšířením smrtící houby. Plavci obtěžující delfíny a želvy v oceánu. To je jen několik důsledků havajského problému nadměrné turistiky.
Péče o jedinečné přírodní prostředí ostrovů vyžaduje čas, lidi a peníze. Nyní stát chce, aby to pomohli zaplatit turisté. Havajští zákonodárci zvažují legislativu, která by od turistů vyžadovala, aby za návštěvu státních parků a stezek platili roční licenci. Stále se dohadují, kolik by to mělo být.
The popular destination welcomes more than nine million visitors per year – and it is buckling under the strain.
— Euronews Travel (@euronewstravel) April 5, 2023
In full 👇https://t.co/Fo8eOWQn33
Proč chce Havaj zavést turistickou daň
Havaj je domovem asi 25 000 unikátních druhů a je jednou z nejvíce biologicky rozmanitých oblastí na Zemi. Právě tato přírodní krása přitahuje turisty k jejím břehům. Turismus si však vybírá vysokou daň na jedinečné přírodní krajině ostrovů.
„Všechno, co chci udělat, upřímně, je přimět cestující k odpovědnosti a mít kapacitu pomoci zaplatit za dopad, který mají,“ řekl začátkem tohoto roku demokratický guvernér státu Josh Green. „Ročně nás navštíví devět až deset milionů návštěvníků. Žije zde pouze 1,4 milionu lidí. Těchto 10 milionů cestujících by nám mělo pomáhat udržovat naše životní prostředí.“
Kdo bude muset zaplatit poplatek
Green loni vedl kampaň za to, aby všichni turisté zaplatili za vstup do státu poplatek 50 dolarů. Zákonodárci se domnívají, že by to porušilo americkou ústavní ochranu volného cestování, a místo toho prosazují svůj přístup k parkům a stezkám.
Každá z těchto politik by byla první svého druhu pro jakýkoli stát USA. Havajští lídři následují příkladu jiných turistických středisek, které zavedly podobné poplatky nebo daně. Patří mezi ně například Benátky, Itálie a ekvádorské Galapágy.
Tichomořský ostrovní stát Palau účtuje za přijíždějící mezinárodní cestující poplatek 100 USD, aby mu pomohl spravovat rozlehlou mořskou rezervaci a podporovat ekoturistiku.
Návrh zákona, který je nyní předložen státní sněmovně, by vyžadoval, aby si nerezidenti, kteří navštěvují lesy, parky, stezky nebo „jiné přírodní oblasti na státní půdě“, zakoupili roční licenci online nebo prostřednictvím mobilní aplikace. Vztahovalo by se na osoby ve věku 15 let a starší.
Obyvatelé s havajským řidičským průkazem nebo jinou státní identifikací by podle serveru Euronews byli osvobozeni.
Kde se bude turistická licence vyžadovat a kolik to bude stát?
Návrh zákona je podle zástupců státu stále „rozpracovaný“. Ještě se hovoří o tom, kde by měl poplatek platit a jak by měl být vybírán. Senát původně schválil verzi opatření stanovující poplatek na 50 dolarů. Sněmovní finanční výbor jej ale minulý týden upravil tak, aby vypustil dolarovou částku.
Dawn Changová, předsedkyně státní rady pro půdu a přírodní zdroje, řekla výboru, že havajské pláže jsou přístupné veřejnosti, takže tam vstupy pravděpodobně nebudou zpoplatněny – a takové detaily je třeba ještě doladit.