Mezinárodní soudní dvůr (ICJ) v Haagu zahájil historické slyšení o klimatických změnách. Jeho cílem je udělat jasno v boji proti globálnímu oteplování – například určit, co jsou bohaté státy podle mezinárodního práva povinny udělat, aby chránily klima a životní prostředí. Informují o tom NPR a Euronews.
Poprvé za téměř 80 let existence ICJ se nejvyšší soud OSN zabývá klimatickými změnami. Zahájil historicky první slyšení, jehož cílem je odpovědět na některé z otázek souvisejících s mezinárodním právem a klimatem.
Patnáct soudců obeznámených s klimatickou vědou Mezivládním panelem pro změnu klimatu (IPCC) se bude do 13. prosince zabývat například tím, co jsou bohaté ekonomiky podle mezinárodního práva povinny udělat pro ochranu klimatu.
Landmark climate change case opens at the top UN court as island nations fear rising seashttps://t.co/3UN7OPBXgi
— CP24 (@CP24) December 2, 2024
ICJ se také podle stanice NPR pokusí definovat právní důsledky pro vlády, jejichž činy nebo naopak nečinnost významně přispěly k poškození klimatu nebo životního prostředí. Také se bude zabývat riziky oteplování pro malé ostrovní státy.
Soud vyslechne podle serveru Euronews během slyšení zástupce 99 zemí a více než tuctu mezivládních organizací. V neděli odpoledne v rámci slyšení studenti tichomořských ostrovů zorganizovali několik proslovů, diskusí a hudební program na téma klimatických změn.
Symbolický krok
Právě studenti tichomořských ostrovů naléhali v roce 2019 na OSN, jež v roce loňském požádala ICJ o poradní stanovisko k tomuto tématu. Stanoviska soudu nejsou právně závazná, ale jde o silnou symboliku.
Navíc mají podle médií právní a politickou váhu a mohou definovat mezinárodní přístup k ochraně životního prostředí. Slyšení začalo nedlouho po skončení summitu COP29 v Baku, který neprobíhal a ani neskončil podle očekávání ostrovních států.
Ty požadovaly klimatické financování ve výši 1,3 bilionu dolarů ročně do roku 2035. Tuto částku považovali za klíčovou i přední ekonomové. Nakonec se však musí spokojit jen s 300 miliardami dolary. Tato suma navíc podle ekonomů nezohledňuje inflaci.
„Klimatická změna pro nás není vzdálenou hrozbou, ale realitou, která přetváří naše životy. Naše ostrovy jsou ohroženy, naše komunity čelí změnám, které předchozí generace neznaly,“ řekl Vishal Prasad, ředitel skupiny Pacific Islands Students Fighting Climate Change, která pomohla tento případ přinést před ICJ.