Praha/Brno – Digitalizace průmyslu bude hlavním tématem 64. ročníku Mezinárodního strojírenského veletrhu, který se uskuteční od 10. do 13. října v Brně. Deset pavilonů na něm obsadí 1260 firem ze 43 zemí. Podrobnosti k veletrhu dnes na ministerstvu průmyslu a obchodu v Praze představili organizátoři. Novinkou podle nich letos bude pavilon zaměřený na autonomii. Souběžně s Mezinárodním strojírenským veletrhem se budou konat také veletrhy Transport a logistika, Envitech a Woodtec.
„Za poslední roky jsme zaznamenali daleko větší zájem firem o veletrhy, výstavy a podobné akce. Dá se říci, že i díky tomuto vyššímu zájmu se Mezinárodní strojírenský veletrh opět stal nejen nejvýznamnější a nejdůležitější události v tomto sektoru v České republice, ale vůbec jednou z největších veletržních akcí ve střední Evropě,“ řekl ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (STAN).
Vystavující firmy se kromě digitalizace průmyslu zaměří také na energetiku a udržitelnost. Nejvíce zastoupeným oborem na veletrhu tradičně budou obráběcí a tvářecí stroje. „Těší mě, že veletrh v letošním roce udělal další krok k předcovidovým ročníkům, zejména z hlediska mezinárodní akce. Do Brna míří obchodní mise, mezi kterými se objeví i významné obchodní delegace ze Spojených států amerických, Ukrajiny, Nizozemska, Indie, Kolumbie a dalších zemí světa,“ uvedl generální ředitel společnosti Veletrhy Brno Jan Kubata.
Ze zahraničí budou podle Kubaty nejvíce zastoupeny německé firmy, na veletrhu se jich představí 407. Následují podniky z Itálie, Švýcarska a Slovenska. Uvede se také 66 firem z Číny, řekl.
Součástí programu české národní expozice podle Síkely bude podpora exportu a expanze na americký trh. Právě možnost navázání spolupráce s vystavujícími firmami ze zahraniční je jedním z důležitých aspektů veletrhu, uvedl. „Ruská agrese na Ukrajině ještě neskončila, snažíme se firmám otevřít nové dveře na ukrajinském trhu. Společně s Veletrhy Brno se nám podařilo zorganizovat setkání s ukrajinskými partnery, zástupci regionů a měst,“ dodal Síkela. České firmy se podle něj budou moci seznámit s možnostmi podpory ze strany státu.
Návštěvníkům se letos podle Kubaty poprvé otevře pavilon zaměřený na autonomii. Vyzkoušet si bude možné jízdu v autonomním autobuse. K vidění bude rovněž robot, který dokáže doručit různé balíčky. „Jedním z největších benefitů autonomie je zefektivnění dopravy na různých místech, včetně letišť, výstavních materiálů, průmyslových zón, zábavních parků, nemocnic a samozřejmě i na území měst,“ řekl. Doplnil, že se souběžně se strojírenským veletrhem uskuteční veletrh zaměřený na inovativní přístupy a produkty Envitech nebo Woodtec, který se do Brna po šesti letech vrací s tématy dřevozpracujícího a nábytkářského průmyslu. Nejnovější technologie v transportu a logistice pak představí veletrh Transport a logistika, doplnil.
Ve srovnání s loňskem, kdy se na veletrhu uvedlo 1256 firem ze 41 zemí, bude účast podle Kubaty letos vyšší. Stejně jako v minulém roce akce potrvá čtyři dny, dřívější praxí bylo pět dní. Společnost Veletrhy Brno k tomuto rozhodnutí dospěla po společné domluvě s firmami. Zkrácení veletrhu umožní také efektivnější využití času, dodal Kubata.