Hongkongský měnový úřad v pátek oznámil, že uživatelé v Hongkongu si nyní mohou zřídit osobní peněženky e-CNY pro přeshraniční platby. Očekává se, že tento krok rozšíří používání digitální měny čínské centrální banky mezi tamními obyvateli. Informovaly o tom servery The Block a The Business Times.
HKMA a Čínská lidová banka usnadní hongkongským uživatelům zřizování osobních peněženek e-CNY, k nimž stačí pouze číslo jejich hongkongského mobilního telefonu. Napsal o tom The Block.
Rychlejší platební systém usnadní používání peněženek e-CNY v Hongkongu. Tento systém umožňuje uživatelům dobíjet peněženky prostřednictvím 17 retailových bank ve městě. Peněženky e-CNY však upřednostňují přeshraniční platby mezi Hongkongem a pevninskou Čínou. Převody mezi osobami v rámci Hongkongu nejsou k dispozici.
Hong Kong launches a pilot program enabling digital yuan payments through major Chinese banks, the first example of the currency project being deployed beyond mainland China https://t.co/i8oNmVKfSw
— Bloomberg Crypto (@crypto) May 17, 2024
„Uživatelé si nyní mohou dobít své peněženky e-CNY kdykoli a kdekoli, aniž by si museli otevřít bankovní účet na pevninské Číně, čímž se usnadní platby u obchodníků na pevninské Číně prováděné obyvateli Hongkongu,“ uvedl v tiskové zprávě výkonný ředitel HKMA Eddie Yue.
Nejnovější vývoj je součástí iniciativy „tři spojení, tři usnadnění“, kterou HKMA oznámila v lednu. Cílem této iniciativy je podpořit finanční vazby mezi Hongkongem a pevninskou Čínou.
Nízká popularita CBDC v Číně
Podle The Business Times Čína od pilotního zavedení e-CNY v několika městech v roce 2020 zavedla digitální peněženky na jüany pro přibližně 260 milionů uživatelů. Mezi výzvy pro rozšíření patří popularita platebních platforem, jako jsou Alipay a WeChat Pay, a také obavy o ochranu soukromí.
Čína aktivně pracuje na popularizaci svého pilotního programu CBDC, v jehož rámci vyplácí měsíční mzdy v e-CNY skupinám státních zaměstnanců. Hongkongský deník South China Morning Post však na začátku tohoto týdne uvedl, že většina lidí, kteří dostávají měsíční výplatu v digitálních jüanech, se zdráhá CBDC přímo využívat kvůli obavám o ochranu osobních údajů a dalším omezením.
Hongkong je mezitím ve druhé fázi pilotního programu vlastního CBDC, e-HKD. Tento region také v březnu spustil regulační sandbox pro stablecoiny, jehož cílem je podpořit komunikaci mezi regulačními orgány a emitenty, kteří mají zájem o spuštění stablecoinů vázaných na fiat v Hongkongu.