Hongkongský vůdce řekl, že osm prodemokratických aktivistů, kteří nyní žijí ve Spojených státech, Británii, Kanadě a Austrálii, bude doživotně pronásledováno za údajné trestné činy týkající se národní bezpečnosti. Informovala o tom agentura Reuters či ABC News.
Správce Hongkongu John Lee v úterý prohlásil, že osm hongkongských aktivistů sídlících v zámoří, na které byl vydán zatykač za údajné přestupky proti národní bezpečnosti, bude „doživotně stíháno“.
Na svém týdenním brífinku pro média podle ABC News Lee řekl, že kdokoli, včetně jejich přátel a příbuzných, kdo nabídne informace vedoucí k jejich zatčení, bude mít nárok na odměny nabízené policií. „Jediný způsob, jak ukončit jejich osud útěku a doživotního pronásledování, je vzdát se,“ řekl Lee novinářům.
Hong Kong leader vows to pursue 8 activists 'for life' over alleged national security offences https://t.co/01AXqwVibv
— CNBC (@CNBC) July 4, 2023
Hongkongská policie vydala v pondělí zatykače na osm zámořských aktivistů, obvinila je z trestných činů v oblasti národní bezpečnosti. Mezi ně patří i „tajná dohoda se zahraničím a podněcování k odtržení“. Také nabídla odměny za informace vedoucí k jejich zatčení.
Obviněnými jsou aktivisté Nathan Law, Anna Kwok a Finn Lau, či bývalí zákonodárci Dennis Kwok a Ted Hui. Také právník a právní vědec Kevin Yam, unionista Christopher Mung a online komentátor Elmer Yuen.
Poprvé byly vypsány odměny na členy disentu
Policie nabídla odměny ve výši 1 milionu HK$ (127 656 $) za informace vedoucí ke každému možnému zatčení. Aktivisté sídlí v několika zemích, včetně Spojených států, Británie a Austrálie. Jsou hledáni podle zákona o národní bezpečnosti, který Peking uvalil na Hongkong v roce 2020. Podle tohoto zákona bylo zatčeno více než 260 lidí v rámci rozsáhlého zásahu proti disentu. Nicméně toto je poprvé, kdy byly na někoho vypsány odměny.
Mluvčí amerického ministerstva zahraničí uvedl, že tento krok představuje „nebezpečný precedens, který ohrožuje lidská práva a základní svobody lidí na celém světě“.
Britský ministr zahraničí James Cleverly řekl, že jeho vláda „nebude tolerovat žádné pokusy Číny zastrašit a umlčet jednotlivce ve Spojeném království a v zámoří“.
Australská ministryně zahraničí Penny Wong na Twitteru uvedla, že její země je „hluboce znepokojena“ zprávami o hongkongských úřadech, které vydávají zatykače na zastánce demokracie.
Mluvčí čínského ministerstva zahraničí Mao Ning řekla, že těch osm bylo „předvojem vnějších protičínských zásahů do záležitostí Hongkongu“. Tyto kroky jsou nezbytné k zajištění národní bezpečnosti, dodala. Vyjádřila také „rozhodný odpor k očividnému očerňování hongkongských zákonů o národní bezpečnosti a zasahování do právního systému jednotlivých zemí“.
Aktivistka se nevzdá
Anna Kwok, jedna z aktivistek, která nyní sídlí ve Washingtonu D.C., řekla agentuře Reuters, že bude nadále důrazně vystupovat proti čínským zásahům proti svobodám a právnímu státu v Hongkongu.
„Věřím, že hodnoty, za které bojujeme, jsou správné. A proto se nikdy nezastavím a nikdy neustoupím, i když je na mou hlavu vypsána odměna,“ řekla.
Čínské úřady opakovaně zdůrazňují, že zákon o národní bezpečnosti obnovil stabilitu nezbytnou pro zachování hospodářského úspěchu Hongkongu po vleklých prodemokratických protestech v roce 2019. Ty vytáhly do ulic miliony lidí.
Spor odráží nový zdroj sporů mezi Pekingem a Západem ohledně údajného zámořského dosahu čínských donucovacích orgánů. Týká se údajných čínských „tajných zámořských policejních stanic“. Tyto stanice byly hlášeny ze Severní Ameriky, Evropy a dalších zemí. Čínské komunity zde zahrnují kritiky komunistické strany, kteří mají rodinné nebo obchodní kontakty v Číně. Peking popřel, že by šlo o policejní stanice. Uvedl, že existují hlavně pro poskytování občanských služeb, jako je obnova řidičských průkazů.