Od letošního léta budou muset návštěvníci Fudži za výstup na tuto ikonickou horu platit. Vláda tak chce zabránit znečištění a vzniku dopravních zácp. Informoval o tom server Euronews.
Japonsko letos zavede nová omezení pro návštěvníky jedné ze svých hlavních atrakcí ve snaze ochránit tuto lokalitu před nadměrným turismem. Hora Fudži zaznamenala prudký nárůst počtu návštěvníků, což s sebou přináší obavy z odhozených odpadků a bezpečnosti turistů.
Aby japonské úřady pomohly horu vyčistit a zachovat její životní prostředí, zavedly na nejoblíbenější stezce poplatek a denní limit návštěvníků. Opatření vstoupí v platnost 1. července 2024.
Japan imposes fee and visitor cap at Mount Fuji to protect UNESCO sitehttps://t.co/be4z0RSNMj
— Euronews Travel (@euronewstravel) January 24, 2024
Čtyři tisíce lidí denně
Stezka Jošida je nejoblíbenějším výstupem díky snadné dostupnosti z Tokia a četnosti horských chat na trase, které nabízejí ubytování a stravování. Japonská vláda prefektury Jamanaši, která dohlíží na turistické aktivity v lokalitě zapsané na seznamu světového dědictví UNESCO, považovala zavedení mýtného za nezbytné z důvodu ochrany životního prostředí.
Zavádí také denní omezení počtu osob, které mohou na horu vystoupit po stezce Jošida, aby se snížila dopravní zátěž. Od 1. července letošního roku, kdy začíná 70denní letní horolezecká sezóna, bude počet turistů omezen na 4 000 denně.
Horolezcům bude také zakázáno začínat výstup v čase mezi 16:00 a 2:00 ráno.
Nebývalý počet návštěvníků
Podle japonské vlády zaznamenala cesta Jošida v loňském roce „bezprecedentní počet“ horolezců a letos se připravuje na podobný příliv. V roce 2023 vystoupilo na horu Fudži celkem 221 322 horolezců, přičemž více než polovina z nich se rozhodla využít stezku Jošida, uvádí server Euronews.
Prudký nárůst návštěvníků vedl k hromadění odhozených odpadků podél stezky a také k dopravním zácpám, které měly za následek nehody a zranění. Existují také obavy z nezkušených turistů, kteří se o stezku pokoušejí a ocitají se v obtížích v blízkosti vrcholu, kde je méně vybavení.
Kolik bude výstup návštěvníky stát?
Úředníci zatím neprozradili, kolik bude poplatek činit, ale tvrdí, že částka bude oznámena do února. Plánuje se, že u vstupu na stezku Jošida bude instalována brána, kde se bude vstupné vybírat.
Podle úřadů bude výtěžek použit na výstavbu přístřešků podél stezky pro případ erupce sopky a na údržbu turistické trasy.
Od roku 2014 jsou horolezci, kteří na horu vystoupí po některé z jejích stezek, vyzýváni, aby dobrovolně zaplatili 1 000 jüanů (6,20 EUR) za osobu na ochranu místa.