Kvůli lesním požárům v departementu Gironde na jihu Francie muselo domovy opustit už přes 12.000 lidí, uvedla stanice BBC. Na jihu Španělska vyhnal lesní požár jihozápadně od Málagy z domovů asi 2300 lidí. S následky vlny veder se potýká také Portugalsko, Itálie nebo Řecko, nejvyšší stupeň varování před horkem poprvé vyhlásila i Británie.
S dvěma požáry v Gironde, z nichž jeden hoří nedaleko od Bordeaux, bojuje podle BBC asi 3000 hasičů. Plameny zachvátily plochu o asi stovce kilometrů čtverečních. „Nikdy jsem nic podobného neviděla. Člověk má pocit, jako kdyby nastala postapokalypsa,“ řekla agentuře AFP Karyn, obyvatelka městečka Teste-de-Buch, kde úřady nařídily preventivní evakuaci obce.
Europe heatwave: Deadly wildfires spread in Mediterranean https://t.co/o6TmrXnSxx
— BBC News (World) (@BBCWorld) July 16, 2022
Ve Španělsku zničily za několik dní lesní požáry už na 14.000 hektarů a tisíce lidí musely opustit preventivně domovy. Nejhorší je situace v jihošpanělské Andalusii, v regionu Extramadura na západě země či autonomních oblastech Kastilie-León a v severošpanělské Galicii. V regionu Extremadura obyvatelé z několika obcí zůstávají evakuovaní už od pondělka a mnozí přitom na svých farmách nechali hospodářská zvířata, která nemohou nakrmit. „Shořelo mi 130 včelích úlů,“ postěžoval si jeden místní obyvatel televizi RTVE.
Několik tisíc hasičů už týden bojuje s požáry po celém Portugalsku, kde v pátek po pádu hasičského letounu zemřel mladý pilot. Počátkem týdne našli hasiči v blízkosti hořícího kukuřičného pole u města Murtosa nedaleko Porta padesátiletou ženu, která zemřela v důsledku požáru.
#ICYMI VIDEO: A car drives through a wildfire in central Portugal, where over 2,000 firefighters were battling four major fires across the country pic.twitter.com/ZWrzU9ODUV
— AFP News Agency (@AFP) July 16, 2022
Vlna veder, při níž v posledním týdnu na Pyrenejském poloostrově teploty stoupají na řadě míst přes 40 stupňů, podle odhadu zdravotních úřadů přispěla ve Španělsku a Portugalsku za týden k asi 400 úmrtím. První vlna horkého počasí letos zasáhla Španělsko před měsícem a trvala také týden, podle televize RTVE za celý červen zemřelo ve Španělsku v souvislosti s extrémními horky 829 lidí.
Také v Řecku hasiči bojují s ohněm v lesních porostech, asi 50 kilometrů jižně od Atén či na severním pobřeží Kréty, kde jim práci sužuje velký vítr. Desítky lidí byly evakuovány u letoviska Rethymnon, další požár se rozhořel dnes u krétské metropole Heráklion.
Požáry sužují už řadu dní také některé oblasti Itálie, tento týden s nimi bojovali hasiči například na Sicílii, Sardinii, v Toskánsku či v Apulii. Rozsáhlý požár borovicového háje v pátek zasáhl letovisko Bibione, kde několik turistů uprchlo před ohněm do moře.
Wild fires are becoming more and more frequent in these days due to extremely and recursive high temperature and dry conditions.
— Alpine-Adriatic Meteorological Society (@aametsoc) July 15, 2022
The situation wil very likely become more risky in the upcoming weeks
This is Bibione now on the North adriatic coast.
Thanks to marco virgilio pic.twitter.com/L3po7NRUwr
Vedra postoupila i na severozápad Evropy, Británie vyhlásila poprvé v historii nejvyšší stupeň varování před extrémním horkem a kvůli situaci se sešla vládní komise pro mimořádné situace. Meteorologové očekávají, že se teploty vyšplhají až na 40 stupňů Celsia. Dosavadní britský rekord je 38,7 stupně Celsia a naměřen byl v červenci 2019 v Cambridge. Nejvyšší varování platí pro pondělí a úterý pro na oblast zahrnující Londýn a Manchester.
Vysoké teploty očekávají příští týden také v Německu, v úterý by někde mohlo být až 40 stupňů, napsala dnes agentura DPA. Dosavadní německý teplotní rekord je 41,2 stupně a naměřen byl v červenci 2019 v Severním Porýní-Vestfálsku.
V Rakousku bojují hasiči již čtvrtý den s požárem ve vojenském výcvikovém areálu v Ebenfurthu jižně od Vídně. Do operace je zapojeno podle agentury APA 200 požárníků a 150 příslušníků ozbrojených sil.