Veleúspěšná post-apokalyptická série The Last Of Us od tvůrců Neila Duckamanna a Craiga Mazina je sice fikcí, základy v reálném světě ovšem má. Parazitická houba přeměňující lidi na vraždící loutky skutečně existuje v říši hmyzu. Vědci vysvětlují, zda je houbová pandemie v lidské populaci reálná. Informují o tom August Man, National Geographic a další.
„Pokud by se svět trochu oteplil, pak je důvod k vývoji,“ otevírají slova epidemiologa Neumana (John Hannah) první epizodu temné série The Last Of Us. „Candida, námel, cordyceps, asperlligus, kterákoli z nich by se mohla zavrtat do našich mozků a převzít kontrolu nad ne miliony z nás, ale miliardami.“
Epidemiolog, z jehož slov běhá mráz po zádech, hovořil o skutečných parazitických houbách v živočišné říši, připomněl web August Man. Série The Last Of Us, která vychází z populární videoherní předlohy, se točí okolo houby cordyceps. Ta infikované lidi mění na své loutky.
I’ve been a big The Last of Us fan for years and know the story beats, but nothing in the video game introduced such scary foreboding dread than the opening scene of the show. pic.twitter.com/Gl7js4NAI5
— AGG (@agg1987) January 17, 2023
Z hostitelů se stávají agresivní zombie sloužící k jedinému účelu, rozšířit infekci v populaci a pak zemřít. Houbová pandemie, která se šíří i pomocí spor, téměř vyhladí lidstvo. Vakcína ani léky neexistují, a tak jsou zbytky civilizace vydány zlé houbě napospas.
Americký web a poskytovatel zdravotnických informací Healthline napsal, že cordyceps v živočišné říši napadá hmyz. Svému hostiteli likviduje měkké tkáně, zatímco z jeho těla vyrůstají dlouhé a štíhlé stonky.
Profesor molekulární mikrobiologie Mark Ramsdale podle Sky News vysvětlil: „Jsou to převážně hmyzí patogeny. Je to jejich hmyzí hostitel, s nímž manipulují a on mění své chování,“ vysvětlil Ramsdale s tím, že z tohoto základu The Last Of Us vychází.
Houby by v nás přežít mohly
Profesor vysvětluje, že houba navádí hmyz k migraci do vlhčích bažinatých oblastí, kde panují vhodnější podmínky pro další růst a krmení se tělem svého hostitele, který nakonec zemře. Houba opravdu uvolňuje spory, s jejichž pomocí infikuje další hmyz v okolí, a tak se šíří dál.
Healthline napsal, že houba je smrtící pro hmyz, ale na člověka má naopak zdravotně příznivé účinky. V tradiční čínské medicíně se používá k léčbě chronické únavy, různých nemocí a nízké sexuální touhy.
Ian Will, který studuje houby na Univerzitě střední Floridy, označil šíření infekce v The Last Of Us za nereálný. Změna klimatu sice může vést k vyššímu riziku přenosu různých chorob kvůli migraci druhů, patogeny ale potřebují k přenosu mezidruhovou příbuznost a blízkost.
Will upozornil, že nejčastěji na nás přeskakují nemoci od jiných druhů savců a z hospodářských zvířat žijících v naší blízkosti, napsal National Geographic. Tím, že se s těmito zvířaty setkáváme nejvíce, se zvyšuje i riziko přenosu „ideálního patogenu“.
Shmuel Shoham z lékařské fakulty Univerzity Johnse Hopkinse vysvětlil, že z milionů hub je pro člověka nebezpečných jen pár stovek. Houbám totiž nevyhovuje teplota našeho těla v řádu 36 stupňů a obvykle jim svědčí tak 25 až 30 stupňů.
Proto infekce plísní, tedy hub, vznikají na lidské kůži, na níž se mohou množit při nižších teplotách. Shoham ale upozornil, že globální oteplování opravdu může vést k menším rozdílům mezi teplotami v prostředí a lidském organismu.
Tvrdí, že houby odolné vůči vysokým teplotám by pak v lidském organismu přežít mohly. A i když musíme započítat také náš imunitní systém, který si dovede s mnoha vetřelci poradit, covid-19 nám ukázal, že se na něj stoprocentně spoléhat nemůžeme.
Odborníci se ale shodují, že pandemie infekce parazitických hub v lidské populaci je skutečně pouhou fikcí. V důsledku globálního oteplování se však budou zvyšovat rizika jiných pandemií.