Mluvčí americké Rady pro národní bezpečnost varoval před provokativními akcemi Číny v případě, že předsedkyně Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosi navštíví Tchaj-wan. Mohly by zahrnovat odpálení raket poblíž ostrovního státu či rozsáhlé námořní a letecké aktivity. Napsaly o tom servery BBC a CNN.
Předsedkyně Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosi v neděli zahájila turné po Asii. To zahrnuje Singapur, Malajsii, Jižní Koreu a Japonsko. Oznámila také návštěvu Tchaj-wanu, což vedlo k výhružkám ze strany Číny.
O tom, že v rámci asijského turné ostrovní stát, jehož si Peking nárokuje, skutečně navštíví, píší americká a tchajwanská média. Američtí vládní představitelé to podle BBC News nepotvrdili.
China could make show of force if Pelosi visits Taiwan – US https://t.co/91rrj2yJeF
— BBC News (World) (@BBCWorld) August 1, 2022
Před návštěvou po americkém prezidentovi Joe Bidenovi druhé nejmocnější političky USA varoval také mluvčí americké rady pro národní bezpečnost Bílého domu John Kirby, podle něhož může návštěva vysoce postavené demokratky vyvolat provokace ze strany Pekingu, které mohou zahrnovat odpalování raket v blízkosti Tchaj-wanu, ale také rozsáhlé námořní a letecké akce.
Čína také může provést podvržené právní kroky. Například by mohla tvrdit, že Tchajwanský průliv neplatí za mezinárodní vody.
Symbol demokracie
Americký ministr zahraničí Antony Blinken ve svém projevu vyzval Čínu, aby byla v případě návštěvy ostrovního státu Pelosi rozvážná. „Pokud se Čína pokusí vyvolat nějakou krizi nebo jinak eskalovat napětí, bude to zcela na Pekingu,“ dodal Blinken.
Kirby poukázal na to, že bývalý republikánský předseda Sněmovny reprezentantů Newt Gingrich navštívil Tchaj-wan v roce 1997. Začátkem tohoto roku stát navštívili další američtí představitelé. „Nic se nezměnilo. Není tu žádné drama, o němž by se dalo hovořit,“ dodal Kirby.
Čína však možnou návštěvu americké političky Tchaj-wanu považuje za provokaci a reaguje na ni agresivními vyjádřeními. Peking varoval Washington, že pokud se cesta uskuteční, ponese následky.
„Očekávaná návštěva Tchaj-wanu Pelosi je více než jen šťouchnutí do Číny. Je to osobní pohrdání základním projektem Si Ťin-pchinga jedním z nejvyšších politiků a vyžaduje politickou reakci,“ píše CNN.
Stanice upozorňuje, že Pelosi má za sebou v otázkách návštěvy ostrovní země řadu podporovatelů, a to překvapivě ve velkém zastoupení i mezi republikány. Podle nich je důležité projevit Tchaj-wanu podporu a nabídnout státu prostředky k sebeobraně.
Pelosi je také symbolem demokracie, způsobem života, jehož se snaží Tchaj-pej pod autoritářským stínem Číny zachovat.