O muzice se často říká, že je chytlavá a nakažlivá. Dle studie tomu tak nejspíše opravdu je. Vzorce stahování nové hudby blízce připomínají epidemiologické křivky. Nejnakažlivější je dle studie styl hudby známý jako electronica. Informuje o tom The Guardian.
Své přátele můžete muzikou opravdu nakazit. Vzorce stahování hudby poté, co je vypuštěna do světa, se totiž dle nového výzkumu nápadně podobají křivkám infekčních chorob.
Hlavním autorem studie je Dora Rosati, jež vystudovala matematiku a statistiku na McMaster University v Kanadě. Společně se svými kolegy se zaměřila na to, jestli je možné matematicky analyzovat, jak se písně stanou populárními. Studie se objevila v Proceedings of the Royal Society A: Mathematical and Physical Sciences.
Vědcům k analýze posloužila databáze streamovací služby MixRadio a data ohledně asi 1,4 miliardy jednotlivých stáhnutí hudby. Zaměřili se na top tisíc písní, jež byly stahovány ve Velké Británii mezi lety 2007 a 2014.
Vědci měřili, jak dobře standardní model pro vývoj epidemie, kterému se říká SIR model, pasuje na trendy ve stahování písní, píše deník The Guardian. Ukázalo se, že model posloužil stejně dobře jako při popisu šíření nemoci skrz populaci.
„U nemoci, pokud přijdete do kontaktu s někým, kdo je nemocný, pak máte určitou šanci tuto nemoc chytit. S písničkami to vypadá velmi podobně. Velký rozdíl je v tom, že u hudby to nemusí být nutně fyzický kontakt – může se stát, že můj kamarád použije novou skvělou píseň ve svém příběhu na Instagramu, takže půjdu a najdu ji,“ uvádí Rosati pro deník.
Dle ní to podporuje teorii, že jak hudba tak infekční choroby se šíří populací v závislosti na sociálních kontaktech.
Mohlo by tak být možné použít model k odhadu, jak dlouho v průměru bude jednotlivec poslouchat skladbu, kolik lidí si ji celkem stáhne nebo jak dlouho může být píseň populární, dodává Rosati.
Můžete mít i imunitu
Nejnakažlivější je elektronická hudba, ta má základní reprodukční číslo 3,430. To se měří jako schopnost nemoci se šířit, v případě, že má populace nulovou imunitu. Na druhém místě se pak umístil Rap a hip-hop, poté rock a až poté pop. Neznamená to však, že by se elektrická hudba více stahovala. Výsledné číslo reflektuje, že se šíří rychleji.
Rozdíl je také v tom, že písněmi můžeme „infikovat“ ostatní více způsoby. Ať už o hudbě tweetujete nebo ji sdílíte ve story na Instagramu, „nakazíte“ stovky lidí. Podobně jako u nemocí však můžete být imunní, pokud máte vyhraněný styl.
„Možná nám ta čísla říkají, že fanoušci elektroniky bývají ohledně svých oblíbených písní více nadšení…Nebo je sociální síť fanoušků elektroniky silněji propojená,“ dodává Rosati.