Izrael čelí obvinění Human Rights Watch (HRW) z cíleného vysidlování civilního obyvatelstva v Pásmu Gazy, píše server CNN. Mezinárodní organizace pro lidská práva to označila za válečný zločin a zločin proti lidskosti. Izraelská armáda takové obvinění odmítla. Informuje o tom i list The Guardian.
Izraelské obranné síly (IDF) v Gaze cíleně likvidují domy a civilní infrastrukturu a systematicky vysidlují Palestince, stojí podle CNN v dokumentu o 154 stránkách. Dále se v něm píše, že cílem Izraele je trvalé vysídlení.
IDF se podle zprávy snaží rozdělit enklávu na dvě části a vytvořit tam nárazníkovou zónu a koridory pro dlouhodobou vojenskou přítomnost. HRW navíc obviňuje židovský stát z nedbalosti při ochraně civilistů.
Israel is committing ‘ethnic cleansing’ amid mass forced displacements in Gaza, HRW report says
— FRANCE 24 (@FRANCE24) November 14, 2024
➡️ https://t.co/wViI9gGEKy pic.twitter.com/PW0xnLhm0S
Izraelská vláda nemůže tvrdit, že udržuje Palestince v bezpečí, když je zabíjí na únikových cestách, bombarduje humanitární zóny a blokuje dodávky vody, potravin a lékařských a hygienických potřeb do Gazy, uvedla Nadia Hardman z HRW.
„Izrael bezostyšně porušil svou povinnost zajistit, aby se Palestinci mohli vrátit domů, a zničil prakticky všechno ve velkých oblastech,“ řekla expertka na migraci. Vysídleno podle OSN bylo 1,9 milionu Palestinců, což odpovídá 90 procentům obyvatelstva území.
Izraelská armáda obvinění HRW odmítla. Uvedla, že se zavázala ctít mezinárodní právo a podle toho se řídí. Nařízení k evakuaci podle svého prohlášení slouží k ochraně civilistů, nikoli k cílenému vysídlování s cílem dlouhodobé okupace.
Vysídlování bude pokračovat
IDF také odmítly obvinění z cílené destrukce civilní infrastruktury a snahy způsobit co největší škody s tím, že palestinská teroristická organizace Hamás využívá civilisty jako živé štíty a skrývá se v nemocnicích, školách a v dalších civilních objektech.
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu již dříve uvedl, že cílem Izraele není trvalé vysídlení Palestinců a trvalá okupace Pásma Gazy, ale porážka Hamásu a jeho degradace, aby už pro židovský stát nepředstavoval hrozbu.
Sám však čelí tlaku extrémně pravicových ministrů, podle nichž je nutné Palestince z oblasti vysídlit, aby tam mohly být obnoveny izraelské osady. Zpráva HRW varuje, že dojde k vysídlení dalších stovek tisíc civilistů.
Human Right Watch podle The Guardian vyzývá svět k zastavení dodávek vojenské pomoci Izraeli a uvalení sankcí na židovský stát, aby ho přiměl k ochraně civilistů. Organizace také vyzvala Mezinárodní trestní soud (ICC) v Haagu, aby celou věc prošetřil.
Izrael již čelil obvinění z genocidy nebo z úmyslného blokování humanitární pomoci. Hlavní prokurátor ICC Karim Khan v květnu požádal o vydání zatykače na Netanjahua, byl však obviněn ze sexuálního obtěžování.