Nedostatek personálu v nemocnicích a sociálních službách možná brzo vyřeší roboti. Ačkoli se to zdá jako sci-fi, pandemie koronaviru výrazně akcelerovala odvětví robotiky a AI. Potřeby společnosti se změnily a poptávka po nových pomocnících s lidskou tváří roste. Společnost Hanson Robotics proto letos spustí masovou výrobu svých humanoidních robotů, kteří začnou pomáhat v nemocnicích nebo se z nich stanou společníci seniorů.
Hongkongská společnost Hanson Robotic o sobě dala výrazněji vědět už v roce 2016, kdy světu představila svou první humanoidní robotku Sophii. Ta se i díky svému atraktivnímu vzhledu stala okamžitě známou osobností. Pózovala pro časopis Vogue, účastnila se společenského života, má oficiální osobní profil na Facebooku a dokonce získala i legální občanství Saudské Arábie.
Už brzy začne sériová výroba. Humanoidních robotů budou letos tisíce
Dosud byli všichni humanoidní roboti od Hanson Robotics vyráběni ručně, nyní má však firma ambici rozjet sériovou výrobu a do konce roku 2021 poslat do světa tisíce svých modelů. V plánu je výroba čtyř typů robotů různých velikostí včetně Sophie. K ní pak nově přibydou modely Grace a také „muž“ Hanson. Většina z nich by měla zamířit do nemocnic a center sociálních služeb.
„Roboti Sophie a Hanson jsou unikátní i tím, že vypadají tak lidsky, což je praktické zejména v této těžké době, kdy lidé cítí velikou osamělost a společenskou izolovanost,“ popisuje své dva modely zakladatel a CEO Hanson Robotics, David Hanson.
Na rozdíl od lidí, humanoidní roboti minimalizují riziko přenosu infekcí včetně koronaviru, takže se mezi pacienty a seniory mohou bez omezení pohybovat a také jim pomáhat. Například s měřením teploty (bezdotyková funkce), mohou vést ranní rozcvičky a také s nimi konverzovat.
„Svět s Covid-19 bude potřebovat stále víc a víc automatizace,“ vysvětluje Hanson a věří, že humanoidní roboti své uplatnění naleznou i mimo zdravotnictví. Mohli by třeba pomáhat zákazníkům v obchodech nebo fungovat v prostředí leteckých služeb.
Ani konkurence nezahálí
V boji proti pandemii pomáhají i vynálezy dalších hráčů na trhu. Například robot Pepper společnosti SoftBank Robotics umí detekovat lidí, kteří nenosí roušky. V čínském Wu-chanu během propuknutí pandemie zase robot společnosti CloudMinds pomáhal řídit polní nemocnici.