Hurikán Beryl v jihovýchodním Karibiku podle televize CNN zesílil na pátý, tedy nejvyšší stupeň. Ve středu se podle meteorologů prožene kolem Jamajky. Beryl překonal několik rekordů ještě před svým zformováním, píše s odkazem na odborníky agentura AP. Mohou za to vysoké teploty oceánů.
Beryl dosáhl 5. stupně, uvedlo americké Národní středisko pro hurikány (NHC). Zanechal za sebou spoušť v Grenadě. V pondělí střed bouře dorazil nad ostrov Carriacou a živel nenechal kámen na kameni.
Vítr o rychlosti 240 kilometrů a později 260 kilometrů v hodině vytrhával z domů okna, dveře i střechy. Trvalo jen několik minut, než poškodil nebo zlikvidoval domy a způsobil výpadky elektřiny u téměř všech obyvatel ostrova.
How the hot water that fueled Hurricane Beryl foretells a scary storm season https://t.co/8NKptWlAry
— KSAT 12 (@ksatnews) July 2, 2024
„Za půl hodiny byl Carriacou srovnán se zemí,“ cituje CNN prohlášení granadského premiéra Dickona Mitchella. Škody podle médií hlásí i ostrovy Petite Martinique, Barbados a sousední ostrovní stát Svatý Vincenc a Grenadiny.
Hurikán na ostrově Union Island poškodil nebo zničil celkem 90 procent domů. Vážně poničil i školy, kostely a nemocnice, které navíc zůstaly bez proudu, uvedl v prohlášení premiér karibského státu Ralph Gonsalves.
Beryl si tam vyžádal jednu lidskou oběť. Tím však jeho destruktivní cesta nekončí. Nyní směřuje na severozápad a ve středu by se podle predikcí měl prohnat kolem Jamajky. Meteorologové ale očekávají, že by měl začít slábnout.
Je to bestie
Meteorologové hurikán popisují jako monstrum. Jedná se teprve o druhou pojmenovanou letošní bouři v Atlantiku, přesto už překonala několik rekordů. Beryl se stal nejvýchodnějším červnovým hurikánem a nejdříve vzniklým hurikánem kategorie 4.
Dosud tento rekord držel Dennis z roku 2005, jenž zesílil na 4. stupeň 7. července. Ještě v pátek se Beryl nacházel ve stádiu tropické deprese, hurikánu 3. stupně dosáhl už v neděli, tedy za pouhých 42 hodin. V pondělí pak zesílil na 5. stupeň.
Beryl se stal nejčasnějším hurikánem 5. kategorie v Atlantiku a teprve druhým červnovým hurikánem takové síly po hurikánu Emily v roce 2005. Meteorologové se děsí toho, že tak intenzivně sílící a destruktivní hurikán přišel hned na začátku sezóny.
„Je bezprecedentně zvláštní,“ okomentoval podle AP úkaz Jeff Masters, bývalý vládní meteorolog a spoluzakladatel společnosti Weather Underground. Podle něj se bouře tak moc vychyluje ze standardů, že si řeknete jen: „Jak se tohle mohlo stát v červnu?“
Expert na hurikány Phil Klotzbach z Coloradské státní univerzity v USA uvedl, že voda kolem hurikánu je o jeden až dva stupně Celsia teplejší, než by měla být, což je důvod jeho větší a rychleji narostlé intenzity.
Teplou vodu na povrchu i ve větších hloubkách plus rozdíl mezi oceánskou teplotou a teplotou vzduchu označil za palivo pro hurikány. Beryl tedy potvrzuje dlouhodobá varovná tvrzení meteorologů a klimatologů. A je to jen začátek.