Nová studie britských vědců našla spojitost mezi špatným duševním zdravím a znečištěním ovzduší. Politiky nabádá ke snížení zákonných horních limitů znečištění. Přesahují totiž globální doporučení Světové zdravotnické organizace (WHO), píše The Guardian.
Vědci analyzovali údaje britské biobanky o 389 185 lidech, přičemž hodnotili a modelovali úrovně znečištění ovzduší v jejich okolí. Téměř 500 000 osob z více znečištěných oblastí, avšak stále v rámci vládních limitů, častěji trpělo depresemi a úzkostmi.
Podle deníku The Guardian britský tým identifikoval během 11letého pozorování 13 131 případů deprese a 15 835 případů úzkosti. Čím více znečištěné ovzduší bylo, tím přibývalo i případů deprese a úzkosti.
Study reveals links between UK air pollution and mental ill-health https://t.co/git2TNCKkc
— The Guardian (@guardian) February 1, 2023
Křivky expozice a odezvy vědcům ukázaly nelineární výsledky. Z nich vyplynulo, že nejvíce trpěly duševními problémy osoby vystavené vyšším úrovním znečištění. I dlouhodobé vystavení nízkým úrovním však časem vedlo ke stejným diagnózám.
„Tato studie poskytuje další důkazy o potenciálních dalších dopadech znečištění ovzduší na mozek,“ sdělila profesorka Univerzity v Leicesteru Anna Hansell, která se věnuje enviromentální epidemiologii.
Vdechujeme neviditelné škůdce
„Vzhledem k tomu, že jsou normy kvality ovzduší v mnoha zemích stále výrazně nad nejnovějšími globálními směrnicemi WHO, měly by být implementovány do budoucích politik přísnější normy či předpisy pro kontrolu znečištění ovzduší,“ píší vědci v časopise Journal of the American Medical Association Psychiatry.
Studii publikovali krátce po vlně kritiky britských ministrů za přijetí nových právně závazných předpisů povolujících dvojnásobné množství jemných částic v ovzduší oproti cílům stanoveným WHO.
Jemné částice jsou důsledkem lidské aktivity s rozměry několika desítek nanometrů. Přes plíce pronikají do krevního oběhu a způsobují závažná poškození organismu, například krevní sraženiny a srdeční selhání nebo mozkovou mrtvici.
Jejich negativní dopad na duševní zdraví sice popisovaly již dřívější studie, ty však sledovaly jedince vystavené většímu znečištění nad právními limity.
Tohle je první studie v Británii, která zkoumala vliv na duševní zdraví nižších úrovní znečištění. Její autoři upozorňují, že Spojené království má nižší úrovně než některé jiné země po celém světě.