Mírná konzumace alkoholu našemu zdraví neškodí. Naopak může mít i zdravotní přínosy, zejména v případě červeného vína. Tak tohle tvrzení právě vyvrátila nová studie, podle níž i střídmá konzumace alkoholu zvyšuje rizika předčasné smrti. Dosavadní výzkumy podle ní byly zkreslené. Upozornil na to deník The Washington Post.
Vědci analyzovali stovky studií za posledních 40 let zahrnujících téměř 5 milionů lidí, přičemž výsledky publikovali koncem března na webu Jama Network Open. Vyvrací v nich myšlenku, že střídmá konzumace alkoholu, včetně červeného vína, zdraví neškodí.
Ženy mají zvýšené riziko předčasného úmrtí s denní konzumací více než 25 gramů alkoholu, což se rovná necelým dvěma malým pivům nebo třem decilitrům vína. V případě mužů se rizika zvětšují s více než 45 gramy alkoholu za den, zjistili experti.
No, moderate drinking isn’t good for your health#NBHAPIndustryNewshttps://t.co/iMQwMrft8Z
— National Behavioral Health Assoc. of Providers (@BHAP_us) April 5, 2023
Dosavadní výzkumy přitom označili za zkreslené. Srovnávaly totiž lehké a střídmé konzumenty alkoholu s jinými zdraví prospěšnými návyky a výhodami s abstinujícími bývalými pijáky, kteří se „své flašky“ vzdali kvůli zdravotním problémům.
Velká část výzkumů kromě toho financoval alkoholový průmysl, upozornil list The Washington Post. Odkázal na nedávnou zprávu, podle níž tohle odvětví přímo nebo nepřímo financovalo 13 500 studií.
Pijte méně, žijte více
„Tato studie bere naději, že mírná konzumace alkoholu je zdravá,“ řekl psychiatr a expert v oblasti návykových látek Robert DuPont. „Základem je, že pokud jde o zdraví, méně alkoholu je lepší,“ doplnil autor nové studie Tim Naimi.
„Nebo můžete říct, méně pijte, více žijte,“ uvedl. Myšlenka, že střídmá konzumace alkoholu je zdraví prospěšná, je však ve společnosti hluboce zakořeněna. V roce 1980 spojili vědci nízký výskyt srdečních chorob u mužů ve Francii s každodenní konzumací vína.
Tato domněnka je známa jako „francouzský paradox“. „Často se myslelo, že víno je něco zvláštního, že alkohol ve víně má nějakým způsobem magické vlastnosti,“ řekl hlavní autor studie nazvané jednoduše „metaanalýza“ Tim Stockwell.
„Byl to jen reklamní převrat pro vinařský průmysl před třemi desetiletími,“ pokračoval Stockwell. „Je to sporné a důkazy neobstojí. Sám přitom studii označil za kontroverzní, protož lidé rádi pijí. „Je to naše oblíbená rekreační droga,“ dodal.