Svět se posouvá směrem k energeticky udržitelnější budoucnosti. Větrná a solární energie budou do roku 2030 zajišťovat více než polovinu objemu elektřiny. Problémem však je neukojitelná globální poptávka po elektřině, která současně tlačí svět do spalování fosilních paliv. Na novou zprávu Mezinárodní agentury pro energii (IEA) upozornil list The Independent.
„Rychle se posouváme do věku elektřiny. Budoucnost globálního energetického systému bude stále více poháněna čistými zdroji,“ oznámil podle The Independent na události Wolrd Energy Outlook 2024 šéf IEA Fatih Birol.
Nová výroční zpráva agentury popisuje rychlý posun světa směrem k zeleným zdrojům energie, avšak také varuje, že prudce roste poptávka po elektřině tažená růstem poptávky po elektromobilech a chladících systémech s datovými centry pro AI.
Tripling renewables & doubling energy efficiency would cut emissions by 10 bln tonnes by 2030 vs current path, getting the world 2/3 of the way to a Paris-aligned energy system
— Fatih Birol (@fbirol) September 24, 2024
New @IEA report is 1st global analysis on putting the COP28 goals into action: https://t.co/Udk361it30 pic.twitter.com/5rzuS5TaOh
Tahounem v přechodu na čistou energii je Čína, která je ovšem také zodpovědná za dvě třetiny nárůstu poptávky po elektřině, jak v posledním desetiletí rychle přechází na elektromobily, čímž ovšem ohrožuje firmy ve fosilním průmyslu.
Polovina všech aut na čínských vozovkách jsou elektromobily. Do roku 2030 jich bude podle odhadů 70 procent. Konvenční energetické trhy navíc narušily války na Ukrajině a Blízkém východě. Přechod na zelené energie s sebou nese ale i další výzvy.
Planeta se přehřívá
Zatímco obnovitelné zdroje energie jsou na vzestupu, investice do elektrické infrastruktury, jako jsou sítě a úložiště, značně pokulhávají. To vede k propadu cen elektřiny do záporných hodnot, upozorňuje zpráva IEA.
Pokud chceme efektivně a spolehlivě fungující energetické systémy, musíme tento poměr zlepšit, varuje zpráva. Co se rychle rostoucí poptávky týče, jde o hlavní důvod, proč je ve světě tak pomalý odklon od uhlí, upozornil Dave Jones ze společnosti Ember.
I to je důvod, proč je svět pokroku navzdory stále daleko od splnění svých klimatických cílů a nachází se na cestě k oteplení o 2,4 stupně. Ke globálnímu oteplování výrazně přispěje Indie, kde každý rok vzroste poptávka o dva biliony barelů ropy denně, píše IEA.
Zvláštní vyslanec pro klima John Kerry nedávno varoval, že svět ignoruje dohodu o postupném odklonu od fosilních paliv v Dubaji a nedělá pro to dost. Narážel přitom i na vyspělé ekonomiky, jako jsou USA nebo Čína.