Dvě studie publikované ve středu potvrzují obavy, že imunita po plném očkování vakcínou Pfizer/BioNTech vydrží jen zhruba dva měsíce. Poté mohou očkovaní opět covid chytit. Před těžkým průběhem nemoci, hospitalizací a smrtí by je měla vakcína chránit i dál. Informuje o tom CNN.
Studie – jedna z Izraele, druhá z Kataru – otištěné v prestižním časopise New England Journal Of Medicine, naznačují, že i plně očkovaní lidé budou muset dodržovat protiepidemická opatření.
Výzkumníci v Izraeli sledovali 4800 plně očkovaných zdravotníků. Zjistili, že hladina protilátek u nich velmi rychle vymizela. A to zvláště u lidí starších 65 let a lidí s potlačenou imunitou.
„Provedli jsme tuto prospektivní longitudinální kohortovou studii mezi zdravotnickými pracovníky v Sheba Medical Center, velkém terciárním zdravotnickém centru v Izraeli,“ napsal Dr. Gili Regev-Yochay z Sheby a jeho kolegové. Vědci si všimli, že hladiny takzvaných neutralizačních protilátek – první linie obrany imunitního systému proti infekci – korelují s ochranou proti infekci, ale za účelem tohoto výzkumu studovali pouze hladiny protilátek.
Prodělání nemoci chrání lépe
„Publikované práce o mnoha vakcínách, například proti spalničkám, příušnicím a zarděnkám, ukázaly malý pokles hladin neutralizačních protilátek. Každý rok se snižují zhruba o 5 až 10 %,“ napsali. „Zjistili jsme však, že významný a rychlý pokles imunitní odpovědi na vakcínu BNT162b2 (Comirnaty od Pfizer BioNTech) byl pozorován už během několika měsíců po očkování.“
Studie také ukázala, že imunita lidí, kteří se nechají očkovat po prodělání covidu, trvá déle. U nich je dokonce zvláště silná. „Celkově lze říci, že hromadící se důkazy z naší studie a dalších ukazují, že dlouhodobá protilátková odpověď a účinnost vakcíny u dříve infikovaných osob byla lepší než u příjemců dvou dávek vakcíny,“ napsali.
Druhá studie proběhla mezi naočkovanými lidmi v Kataru, kde většina lidí dostala vakcínu od Pfizeru. „Ochrana proti infekci se rychle zvyšuje po první dávce, vrcholí v prvním měsíci po druhé dávce a v následujících měsících postupně slábne,“ napsal Laith Abu-Raddad z lékařské fakulty na univerzitě Weill Cornell Medicine v Kataru a jeho kolegové.
„Zdá se, že toto slábnutí se po čtvrtém měsíci zrychluje, aby v následujících měsících dosáhlo nízké úrovně, tedy přibližně 20 %,“ dodali. Proti těžkému průběhu, hospitalizaci a úmrtí ale i nadále vakcína chrání z devadesáti procent.
Očkovaní více riskují
Podle výzkumníků z Kataru může hrát určitou roli i chování lidí. Očkovaní méně často dodržují protiepidemická opatření, mají pocit, že jsou chráněni. „Očkované osoby pravděpodobně udržují vyšší míru sociálních kontaktů než neočkované osoby a mohou také méně dodržovat opatření,“ napsali vědci. „Toto chování může snižovat reálnou účinnost vakcíny ve srovnání s její biologickou účinností, což by mohlo vysvětlit slábnutí ochrany.“
Pfizer už dříve ukázal několik studií, podle kterých by protilátková imunita po plném očkování měla vydržet šest měsíců a déle. Tato zjištění ovšem nejnovější výzkumy vyvracejí. V některých zemích, USA a ČR nevyjímaje, se už očkuje třetí dávkou, která by se měla aplikovat nejdříve šest měsíců po očkování. Ve Státech dostalo podle Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) třetí dávku už šest milionů lidí. Izrael už například bude na lidi bez třetí dávky pohlížet jako na neočkované.