Indie čelí již několik měsíců masovým demonstracím farmářů. Ti protestují proti reformám, které umožní velkým maloobchodníkům nakupovat přímo od pěstitelů, což ponechá zemědělce napospas rozmarům velkých podniků. Lídři protestů ve středu oznámili, že plánují demonstrace zintenzivnit. Informovala o tom agentura Reuters.
Ke konci roku 2020 se na okraji druhého největšího města Indie, Dillí, utábořily desetitisíce zemědělců požadující zrušení tří nových zemědělských reforem, které byly prvně přijaty loni v září. Ty jim dle jejich názoru škodí a jsou ku prospěchu velkých korporací. Dle farmářů totiž reformy umožní velkým maloobchodníkům nakupovat přímo od pěstitelů. Nejen, že to tak bude znamenat konec dlouhodobě garantovaných cen jejich plodin, ale také je to ponechá napospas rozmarům velkých korporací.
Protesty trvající měsíce se doposud nesly v převážně mírumilovném duchu. Minulý týden se však někteří z demonstrantů vydali do centra hlavního města s traktory a střetli se s policií. Následkem toho postavila policie kolem tří hlavních protestních míst barikády a v některých oblastech dokonce vypnula internet.
Lídři demonstrací uvedli, že se na protestní místa v Dillí dostaví více farmářů a že se uspořádají obdobná shromáždění po celé zemi. Jeden z lídrů Rakesh Tikait uvedl na shromáždění v severním státě Haryana, kterého se zúčastnilo 50 000 lidí, že „toto shromáždění ukazuje hněv proti vládě a my v našem boji budeme pokračovat.“
Další ze zemědělců Rakesh Singh Vidhuri uvedl pro agenturu Reuters, že se protesty již rozšířily, protože tyto reformy budou mít dopad na živobytí farmářů a indické zemědělství celkově.
Vláda premiéra Narendra Modiho nabídla pouze určité ústupky. Dle ní budou reformy přínosem jak pro zemědělce, tak pro celý sektor, který tvoří téměř 15% indické ekonomiky a zaměstnává zhruba polovinu pracovní síly země. Dle úředníků navíc měla problémy s novými zákony pouze velmi malá část zemědělců.
K situaci se v úterý vyjádřila i americká popová zpěvačka Rihanna. Na svém Twiiteru se dotázala, proč se o protestech farmářů nemluví. Následovalo také vyjádření americké právničky a aktivistky Meeny Harris, i švédské klimatické aktivistky Grety Thunberg.
Ministerstvo zahraničí však požádalo, aby si lidé k těmto zálěžitostem nejprve zjistili fakta a řádně situaci pochopili, než vypustí komentáře.