Indii a Pákistán poslední měsíce zachvátila rekordní vedra. Květnové dny se nacházely na hranici toho, co lze přežít. A podle nové studie meteorologické stanice Met Office bude hůř. Obě země mají v budoucnu očekávat extrémní teploty, které by bez změny klimatu nastaly jednou za více než 300 let, píše server BBC.
Indii a Pákistán od března tyranizují extrémní vlny veder. Světové meteorologická organizace (WMO) uvedla, že letos v březnu Indie zaznamenala rekordní průměrnou teplotu 33 stupňů Celsia.
Nejhorší situace na severozápadu země nastala v dubnu. Květen se nesl ve znamení teplot kolem 50 stupňů Celsia, což jsou v kombinaci s vlhkem smrtící teploty, které zvyšují rizika přehřátí organismu.
Pákistán naměřil v březnu nejvyšší teploty v posledních 60 letech. Minulý týden v sobotu zde meteorologové zaznamenali teploty dosahující 51 stupňů Celsia, píše se na webu stanice BBC News.
Podle nové studie Met Office budou takové teploty v obou zemích kvůli klimatickým změnám stokrát pravděpodobnější. Bez změny klimatu způsobené člověkem by přitom nastaly jednou za 312 let.
Meteorologové současně varují před koncem týdne a zejména víkendem, kdy budou vlny veder pravděpodobně opět sílit. Maximální denní teploty podle Met Office dosáhnou v některých regionech Indie a Pákistánu až 50 stupňů Celsia.
Čtyři nové rekordy podle OSN
Stude Met Office přišla krátce po zprávě WMO o stavu klimatu. Odbor OSN pro vědu a atmosféru varoval před rekordy ve čtyřech klíčových ukazatelích v roce 2021, a sice v koncentraci skleníkových plynů, vzestupu hladiny moří, teplotě oceánů a acidifikaci oceánů.
Generální tajemník OSN Antonio Guterres zprávu popsal jako pochmurnou litanii o selhání lidstva při řešení klimatické krize.
Guterres, který také prohlásil, že se lidstvu krátí čas, nabádá světové vlády k zaměření se na obnovitelné zdroje energie a urychlení staveb větrných a solárních elektráren.
Vyzval k odklonu od vládního dotování fosilních paliv a naopak investování do obnovitelné energie nejméně 4 bilionů dolarů ročně. Vládní dotace do fosilních paliv jsou totiž podle jeho slov více než třikrát vyšší než dotace do obnovitelných zdrojů energie.
Situace v Indii a Pákistánu je varování pro celý svět. Do konce století asijské země mohou letošní extrémní teploty očekávat prakticky každý rok, tvrdí Met Office.