Indická vláda vyšetřuje webovou stránku, která údajně nabízela muslimské ženy na prodej. Je to již podruhé během necelého roku, co falešná internetová aukce tohoto druhu vyvolala v zemi pobouření. Informuje o tom CNN.
Webová stránka byla vytvořena na americké kódovací platformě GitHub, kterou vývojáři používají k vytváření a hostování softwaru. Podle Mohammeda Zubaira, spoluzakladatele indické webové stránky Alt News zaměřené na ověřování faktů, se jmenovala „Bulli Bai“. Je to výraz, který kombinuje vulgární slangový výraz pro slovo „penis“ v jižní Indii se slovem běžným v severní Indii, které znamená „služka“.
Zubair pro CNN Business uvedl, že na stránce byly zveřejněny fotografie 100 muslimských žen a že před jejich smazáním pořídil screenshoty všech těchto fotografií.
Stránka byla mezitím odstraněna a nic nenasvědčuje tomu, že by měla nějaké praktické využití kromě toho, že pobuřovala a trollila muslimské ženy. Společnost GitHub, kterou vlastní Microsoft (MSFT), uvedla, že účet odstranila. „GitHub dlouhodobě uplatňuje zásady proti obsahu a chování zahrnujícímu obtěžování, diskriminaci a podněcování k násilí,“ uvedl mluvčí. „Pozastavili jsme uživatelský účet na základě zpráv o takových aktivitách, které jsou v rozporu s našimi zásadami.“
Podle Zubaira, který pomáhá policii s vyšetřováním, stránka obsahovala fotografie pákistánské nositelky Nobelovy ceny Malaly Yousafzaiové a významné indické herečky Shabany Azmiové. Několik novinářek a aktivistek v zemi také zveřejnilo snímky obrazovky stránky poté, co na ní našli své fotografie uvedené vedle slov „Vaše Bulli Bai dne je…“.
Stránka vyvolala o víkendu na Twitteru pobouření. Politici z opozičních stran vyzvali vládnoucí stranu Bharatiya Janata Party (BJP), aby proti kyberšikaně muslimských žen zakročila.
Politici zuří
„Prodávat někoho na internetu je kybernetický zločin a vyzývám policii, aby začala konat,“ napsal na Twitteru předseda Kongresu Šaši Thaur. „Pachatelé si zaslouží exemplární a důstojný trest.“
V neděli indická ministryně pro technologie Ashwini Vaishnawová na Twitteru uvedla, že vláda „na této záležitosti spolupracuje s policejními organizacemi v Dillí a Bombaji“.
„Zdá se, že celá webová stránka byla vytvořena s cílem ztrapnit a urazit muslimské ženy,“ napsala novinářka Ismat Ara ve stížnosti podané policejním orgánům kybernetické bezpečnosti v Dillí. Ara, která na stránce našla svou fotografii, zveřejnila na Twitteru kopii své policejní stížnosti.
Vláda podle muslimek nacionalisty podporuje
Není to poprvé, co muslimské ženy v Indii čelí tomuto druhu obtěžování na internetu. Loni v červenci byly fotografie více než 80 muslimských žen – včetně novinářek, spisovatelek a influencerek – zveřejněny na posměšné aplikaci nazvané Sulli Deals, což je hanlivý výraz pro muslimské ženy, který obvykle používají pravicoví hinduističtí muži. Uživatelům byla nabídnuta možnost „koupit“ si tyto ženy jako zboží v aukci na stránce, která byla rovněž umístěna na GitHubu.
Muslimské ženy tehdy pro CNN uvedly, že zneužívání na internetu, kterému čelí, svědčí o náladě vůči muslimům v Indii od nástupu hinduistické nacionalistické strany BJP premiéra Naréndry Módího k moci v roce 2014.
V posledních letech se zvýšil počet zpráv o zločinech z nenávisti vůči muslimům. Několik států ovládaných BJP přijalo zákony, které podle kritiků přispěly k nárůstu náboženské polarizace.
Tento víkend uživatelka Twitteru Hiba Bég uvedla, že v obou případech byly použity její fotografie. „Cenzurovala jsem se, už tu skoro nemluvím, ale přesto mě prodávají na internetu, dělají ze mě ‚kšeft‘,“ napsala na Twitteru. „Kolik ještě takových online obchodů bude potřeba, abychom se dočkali akce?“ ptala se.