Indická vláda oznámila plány na zavedení kontroverzního zákona o občanství, který byl kritizován za to, že je zaměřen proti muslimům. Informovala o tom agentura Reuters či server BBC.
Zákon o změně občanství (Citizenship Amendment Act, CAA) uděluje indické občanství hinduistům, parsíům, sikhům, buddhistům, džinistům a křesťanům, kteří do 31. prosince 2014 uprchli do hinduistické Indie kvůli náboženskému pronásledování z Afghánistánu, Bangladéše a Pákistánu, kde mají většinu muslimové.
India to enforce migrant law that excludes Muslims https://t.co/ICSVkGv1BU
— BBC News (World) (@BBCWorld) March 11, 2024
Zákon byl přijat v roce 2019, připomíná BBC. Vyvolal masové protesty, při nichž zemřely desítky lidí a mnoho dalších bylo zatčeno. Pravidla pro něj tehdy nebyla v důsledku nepokojů vypracována, ale podle ministra vnitra Amita Shaha se tak nyní již stalo.
Oznámil to v pondělí. Na sociálních sítích napsal, že premiér Naréndra Módí „splnil další závazek a uskutečnil slib tvůrců naší ústavy hinduistům, sikhům, buddhistům, džinistům, parsíům a křesťanům žijícím v těchto zemích“.
Pomůže nelegálním migrantům
Zavedení CAA bylo jedním z klíčových předvolebních slibů Módího vládnoucí hinduistické nacionalistické strany Bharatiya Janata Party (BJP) před letošními parlamentními volbami.
Návrh mění 64 let starý zákon o indickém občanství. Ten v současné době brání nelegálním migrantům stát se indickými občany. Podle nového zákona budou muset zájemci o občanství prokázat, že do Indie přišli z Pákistánu, Bangladéše nebo Afghánistánu. A to do 31. prosince 2014.
Indická vláda neuvedla datum, kdy změna zákona vstoupí v platnost.
Zákon se nevztahuje na muslimy
Kritici CAA tvrdí, že je vylučující a porušuje sekulární zásady zakotvené v ústavě. Ta zakazuje diskriminaci občanů z náboženských důvodů.
Nový zákon se například nevztahuje na osoby, které utíkají před pronásledováním do nemuslimských většinových zemí, včetně tamilských uprchlíků ze Srí Lanky. Rovněž neobsahuje ustanovení pro muslimské uprchlíky z kmene Rohingů ze sousedního Myanmaru.
Existují obavy, že v kombinaci s navrhovaným národním registrem občanů by mohl být zákon o právním postavení občanů použit jako způsob pronásledování 200 milionů muslimů v zemi, třetí největší muslimské populace na světě. Někteří se podle agentury Reuters obávají, že by vláda mohla odebrat občanství muslimům bez dokladů v některých pohraničních státech.
Někteří Indové, včetně těch, kteří žijí v blízkosti indických hranic, se rovněž obávají, že zavedení zákona povede k přílivu přistěhovalců.