Největší světový vývozce rýže Indie zvažuje omezení exportu všech odrůd kromě jedné. Celkem by tedy země dodávala do světa o 80 procent menší objem. Snížila by tak ceny rýže na domácím trhu, vzrostly by však ve zbytku světa. Cílem vlády je zkrotit vysokou inflaci. Tlak na ceny této plodiny způsobuje i klimatická krize. Upozornili na to The Independent a The Economic Times.
Vláda premiéra Naréndrana Módího projednává možnost zákazu vývozu všech odrůd rýže kromě basmati. Podle serveru The Independent se tak snaží zakročit proti vysokým cenám základních potravin a rekordní inflaci.
Jak upozornily noviny The Ekonomic Times, v případě zavedení tohoto opatření by vyvážela Indie do světa o 80 procent rýže méně. Snížila by tak její ceny na domácím trhu, ale v globálním měřítku by je naopak zvýšila.
A day after #foodinflation surged, India is considering banning exports of most #rice varieties.https://t.co/AuozOCUQct
— Economic Times (@EconomicTimes) July 13, 2023
Svět se přitom stále vzpamatovává z ekonomických dopadů války na Ukrajině. Indie je největším světovým vývozcem rýže. Představuje celkem 40 procent veškerého jejího exportu. Rýže je životně důležitá zhruba pro polovinu světové populace.
Samotná Asie přitom představuje 90 procent veškeré spotřeby této suroviny. Obavy z jejího nedostatku vedou ke hromadění zásob, kvůli čemuž poklesly dovozy rýže ze zemí, jako je Indonésie, Čína a Filipíny.
Ceny rýže rostou s teplotami
Ceny rýže vzrostly již v červnu. Stalo se tak v návaznosti na oznámení indické vlády podpůrných dotací pro zemědělce. Kromě toho v loňském roce zakázala vývoz pšenice do světa, aby podpořila domácí trh. Ceny rýže rostou i kvůli klimatickým změnám.
„Jak se jejich dopady zhoršují, nedostatek povede ke zdražení základních potravin, které dovážíme ze zámoří, a které nemůžeme jednoduše pěstovat u nás,“ řekl Gareth Redmond-King z neziskové organizace Energy and Climate Intelligence Unit.
Jedinou možnou cestou je podle něj snížení globálních emisí oxidu uhličitého. V opačném případě totiž budou dopady klimatických změn na ceny potravin mnohem horší. Indie se potýká s vlnami veder a nepředvídatelnými monzuny.
Zemědělci bojují s extrémními teplotami, suchem a záplavami v důsledku nadměrných srážek. Obavy u odborníků vzbuzuje již probíhající klimatický jev El Niño, který ještě přidá pod kotel. Teplotní rekordy padaly v posledních dnech po celé Evropě.