Indonéské úřady vydaly varování před možnou vlnou tsunami a evakuovaly kvůli tomu tisíce lidí po několika mohutných erupcích sopky Ruang, jež vychrlila proudy lávy a vysoko do ovzduší sopečný popel. Panují obavy, že se část hory zřítí do vody. Úřady upozornily na nutnost držet se ve vzdálenosti nejméně šesti kilometrů od vulkánu. Informují o tom CNN a AP.
Indonéské vulkanické středisko zaznamenalo pět silných erupcí sopky Ruang severně od ostrova Sulawesi během čtyřiadvaceti hodin. Vulkán vychrlil žhavou lávu a vysoko do ovzduší oblaka popela, uvedla televize CNN.
Podle národní tiskové agentury Antara sérii erupcí vyvolala nedávná zemětřesení v oblasti. Úřady vydaly varování před hrozbou možné vlny tsunami. Obávají se, že by se mohla část hory zřídit do moře tak jako v roce 1871, píše agentura AP.
Indonesia issues tsunami alert after volcano erupts on remote islandhttps://t.co/8aPvxhvwE8
— DailyMirror (@Dailymirror_SL) April 18, 2024
Tehdy se začaly balvany ze sopky odlamovat a padat do vody. Jen o několik minut později smetla pobřeží Thulandang Island masivní vlna tsunami, jež pronikla 180 metrů do vnitrozemí a zničila jednu místní osadu.
Se zemí srovnala chatrče i plantáže. V centru osady stále dosahovala výšky pětadvaceti metrů. Z pěti set obyvatel jich zahynulo přes dvě stovky. Škody utrpěly i další osady na západním a jihozápadním pobřeží Thulandang Island.
Riziko tsunami je reálné
Úřady nařídily evakuaci jedenácti tisícům lidí žijících v okolí. Již ve středu nechaly přesunout všech 800 obyvatel ostrova Ruang na Thulandang Island. Celkově se nikdo nesmí přibližovat k sopce na šest metrů a méně.
„Erupce sopky Ruang jsou stále silnější,“ okomentoval situaci na místě Hendra Gunawan, šéf vulkanického střediska. Velké sopečné výbuchy v regionu nejsou ničím výjimečné. Indonésie leží v takzvaném tichomořském ohnivém kruhu.
Jedná se o geologicky nejaktivnější oblast naší planety. Zemětřesení a sopečné výbuchy jsou zde tedy časté. V Indonésii, kde žije 270 milionů obyvatel, se nachází celkem 130 aktivních vulkánů. Známý je například Anak Krakatau.
Tato sopka vybuchla v roce 2018, kdy vzedmula obrovskou vlnu tsunami podél pobřeží Sumatry a Jávy. Část hory se totiž zřítila do moře. Během této katastrofy zahynulo 430 lidí. Vlny tsunami jsou tedy v regionu reálným rizikem.