Rostoucí ceny potravin a energií vytlačily v květnu hodnotu inflace ve Spojených státech na 8,6 procenta. Jedná se o nejvyšší číslo za posledních 40 let. Důvodem je především trvající válka na Ukrajině i přísné uzávěry proti šíření koronaviru zavedené v Číně. Inflace nadále roste, přestože americká centrální banka zvedá od března úrokové sazby. V pátek o tom informoval server BBC a The Guardian.
Spojené státy americké (USA) se potýkají s nejvyšší inflací za posledních 40 let. Kvůli rostoucím cenám potravin a energií dosáhla v květnu inflace podle tamního ministerstva práce hodnoty 8,6 procent, tedy nejvíce od roku 1981. Důvodem zdražování je především trvající válka na Ukrajině, která omezila exporty zboží z obou válčících zemí. V pátek o tom informoval server BBC.
K zhoršující se ekonomické situaci přispívají také přísné uzávěry proti šíření koronaviru zavedené od začátku letošního roku v Číně. Americká centrální banka se s inflací snaží od března bojovat pomocí zvyšování úrokových sazeb. Podle současné situace však inflace prozatím nedosáhla svého maxima. Ekonomové ale i přesto letos očekávají její oslabení.
Oproti loňskému roku se květnu ceny potravin v USA zvedly o více než 10 procent. Ceny energií zase vystoupaly o 34 procent. Zdražování se však rozšířilo i do dalších sektorů ekonomiky, dražší jsou tak například i letenky, oblečení nebo zdravotnické služby.
„Válka na Ukrajině, lockdowny v Číně, narušení dodavatelských řetězců i risk stagflace zpomalují ekonomický růst. Pro mnohé země tak bude složité vyhnout se recesi,“ okomentoval současnou situaci šéf Světové banky David Malpass.
Inflace způsobila také pokles oblíbenosti amerického prezidenta Bidena
Oproti dubnu se květnové ceny v USA zvýšily o jedno procento. Z března na duben přitom povyrostly o 0,3 procenta. Největší „vinu“ na zdražení pak nesou především ceny benzínu. Podle serveru Al Jazeera totiž v současnosti jeho galon koupí Američané za asi 5 dolarů.
Taková hodnota se blíží rekordu 5,4 dolarů z doby poslední ekonomické krize roku 2008. Kvůli rostoucí inflaci se také nedávno dle serveru The Guardian propadly indexy amerických burz jako S&P 500, Dow nebo Nasdaq.
Za rostoucí ceny pak většina Američanů viní současného prezidenta Joe Bidena. Veřejné mínění o jeho administrativě tak v posledních týdnech kleslo. Vůči demokratické straně se také v Kongresu silně ohrazují republikáni. „Dělám vše, co je v mé moci, abych Putinovo zdražování ukončil a snížil ceny benzínu i potravin,“ zavázal se proto prezident v pátečním proslovu při návštěvě Kalifornie.