Britské muzeum se stalo terčem kampaně uživatelů sociálních médií v Chile, kteří požadují vrácení kamenného monumentu odvezeného z Velikonočního ostrova. Informoval o tom server BBC či The Guardian.
Muzeum vlastní dvě sochy moai, které byly v roce 1868 odvezeny z chilského území Rapa Nui neboli Velikonočního ostrova.
Online kampaň začala poté, co jeden z influencerů vyzval své sledující, aby „spamovali“ příspěvky muzea na Instagramu komentáři „vraťte moai“. Od ledna chilští uživatelé sociálních sítí zaplavují komentářovou sekci muzea na Instagramu a zaměřují se také na jeho stránky na YouTube a Facebooku, uvádí The Guardian.
Britské muzeum uvedlo, že deaktivovalo komentáře u jednoho příspěvku na sociální síti.
Ukradený přítel
Ostrov Rapa Nui, který se nachází asi 3 700 km od tichomořského pobřeží Chile, je proslulý svými sochami moai. Údajně ztělesňují ducha významného předka.
Mnohé z nich, pocházející z let 1400 až 1650 našeho letopočtu, se dodnes na ostrově zachovaly. Několik jich však bylo převezeno do muzeí po celém světě. Včetně sochy Hoa Hakananai’a, která se nachází ve sbírce Britského muzea.
Muzeum vlastní dvě moai, které byly z Rapa Nui (Velikonočního ostrova) odvezeny britskými zeměměřiči v roce 1868. Již dlouho se objevují požadavky, aby se Hoa Hakananai’a neboli „ukradený přítel“ spolu s druhou sochou vrátily na ostrov Rapa Nui, který je chilským územím.
„Vraťte moai“
V obnovené kampani chilského influencera Mikea Milforta na sociálních sítích se mnoho jeho sledujících dožadovalo repatriace sochy v komentářích k několika příspěvkům muzea na Instagramu.
Pan Milfort o moai pravidelně hovoří ve svých virálních videích, jak uvádí BBC.
„Moji následovníci začali spamovat ‚vraťte moai‘ na Wikipedii. A pak byla sekce komentářů na Instagramu Britského muzea plná lidí, kteří psali ‚vraťte moai‘,“ řekl v jednom z nedávných klipů.
Nálady, které stojí za kampaní na sociálních sítích, podpořil v nedávném rozhlasovém rozhovoru také chilský prezident Gabriel Boric.
Měla by muzea vracet artefakty?
Britské muzeum uvedlo, že deaktivovalo komentáře k jednomu příspěvku, který byl sdílen ve spolupráci s charitativní organizací pro mládež. Mluvčí muzea to komentoval slovy, že muzeum vítá diskusi. Ta však musí být „v rovnováze s potřebou ochrany, zejména pokud jde o mladé lidi“.
Kvůli trollingu byly deaktivovány komentáře i u desítek dalších společných příspěvků na stránce muzea.
Muzeum tvrdí, že má dobré a otevřené vztahy s kolegy z Rapa Nui a od roku 2018 se uskutečnilo několik návštěv této komunity v Londýně.
V loňském roce řecký premiér vyzval k navrácení soch Parthenonu, neboli Elginových mramorů, z muzea. Sochy jsou jedním z nejznámějších artefaktů v debatě o tom, zda by muzea po celém světě měla vracet předměty do zemí jejich původu.