Společnost Intel se omluvila čínské vládě poté, co musela čelit kritice po zveřejnění svého dopisu dodavatelům. V něm na ně apelovala, aby do dodavatelského řetězce nezapojovali produkci z čínského regionu Sin-ťiang. Bidenova administrativa totiž požaduje, aby americké společnosti prokázaly, že při výrobě produktů ze zmíněného regionu neporušily lidská práva. Uvedl to server BBC a CNN.
V dopise určeném jejím dodavatelům apelovala společnosti Intel na to, aby do své produkce nezapojovali čínský region Sin-ťiang. Bidenova administrativa totiž vydala zákon, podle kterého musí americké společnosti využívající produkty z tohoto regionu dokázat, že při jejich výrobě nebyla porušena lidská práva. Ve čtvrtek se však Intel omluvil čínské vládě poté, co musel čelit v návaznosti na svůj dopis kritice.
Čínští zákazníci totiž hrozili, že začnou americkou společnost bojkotovat. Ve svém dopise pak vedení Intel uvedlo, že „je po něm požadováno“, aby do své produkce region Sin-ťiang nezahrnul. Dle něj je pod tlakem několika vlád.
Z dopisu zveřejněném na stránkách společnosti v několika jazycích pak bylo jasné, že se snaží Intel sledovat nařízení, ale nejedná se o samotný postoj společnosti. Ve čtvrtek to uvedl server BBC.
Čína je totiž už dlouhodobě obviňována z porušování lidských práv muslimské menšiny Ujgurů ve zmíněném regionu Sin-ťiang. Média i neziskové organizace přinášejí svědectví o tom, že v části svého území čínská vláda udržuje nucené pracovní tábory a v některých případech i páchá genocidu.
Čína však obvinění vytrvale odmítá s tím, že se místo toho jedná o „vychovávací centra“, které mají za účel odstranit náboženský extremismus. O dopise společnosti Intel pak noviny čínské komunistické strany People’s Daily napsaly, že „je absurdní“, a že firma „útočí na ty, které ji podporují“.
Společnost Intel uvedla, že „respektuje citlivost tématu“ v Číně
„Omlouváme se za problémy, které jsme způsobili našim respektovaným čínským zákazníkům, partnerům a veřejnosti. Intel je zavázaný tomu, aby se stal věrohodným technologickým partnerem a zintenzivnil svůj rozvoj společně s Čínou,“ uvedla firma jako svou omluvu. V prvním dopise se prý snažila brát ohled jak na nařízení vlády, tak na otázky ze strany investorů a zákazníků.
V asijské zemi zaměstnává společnost přibližně 10 tisíc pracovníků. Vedení Intel rovněž dodalo, že respektuje „citlivost tématu v Číně“. Podobné kritice, jakou nyní zažívá technologická společnost, pak v minulosti čelily také firmy jako Nike nebo H&M.
Ve čtvrtek pak podle serveru CNN mluvčí čínského ministerstva zahraničí Zhao Lijian sdělil, že „obvinění související s regionem Sin-ťiang jsou lži vytvořené americkými proti-čínskými silami“.