Investoři podle CNBC a The Guardian očekávají snížení úrokových sazeb Evropskou centrální bankou (ECB). Pokud sazby skutečně klesnou, stane se tak poprvé od roku 2019. Inflace sice výrazně klesla, některé její ukazatele však zůstávají spíše v záporných hodnotách.
Správní rada ECB zasedá ve čtvrtek 6. června. Podle očekávání na trhu téměř jistě sníží úrokové sazby. Očekává se mírné snížení, i takové uvolnění měnové politiky by však stimulovalo ekonomiku v eurozóně.
ECB by tak učinila vůbec poprvé od září 2019, uvedla televize CNBC. Sazby začala zvyšovat po pandemii covidu-19. Centrální banky po celém světě se tak snažily zkrotit inflaci, jež znovu zrychlila po vypuknutí války na Ukrajině.
European Central Bank set to cut rates for the first time since 2019 #financial #news https://t.co/csG77XYUxw pic.twitter.com/fB6ukrZ058
— InternationalFinancialNews.com (@ifinancialnews) June 5, 2024
Podle očekávání peněžních trhů sníží ECB sazby na 93 procent, napsal deník The Guardian. Průzkum provedený mezi 83 ekonomy agenturou Reuters ukázal, že všichni věří ve snížení sazeb po čtvrtečním zasedání.
Jako důvod uvedli náznaky některých členů správní rady. Roli v tom hraje i pokles inflace, v současnosti dosahující 2,6 procenta. „Není pochyb o rozumnosti snížení sazeb 6. června,“ usuzuje Mark Wall z Deutsche Bank.
Inflační nejistota
Uvolnění měnové politiky by bylo dobrou zprávou pro investory. Zvýšilo by aktivitu v některých sektorech, hlavně ve stavebnictví. Rovněž se očekává růst výnosů některých aktiv, pokud tedy ekonomický růst naplní všechna očekávání.
ECB by se odklonila od zdrženlivé politiky americké centrální banky (Fed). Podle řady ekonomů se však vývoj inflace v eurozóně začíná podobat americkému scénáři. Růst cen sice zpomalil, stále však nepanuje jistota, že opět nezrychlí.
Fed chce mít jistotu stabilního poklesu inflace ke dvěma procentům, zatím ji však nepociťuje a avizované snižování sazeb stále odkládá. Dokonce se už spekuluje, že v letošním roce vůbec snižovat sazby nezačne.
V eurozóně je stále vysoká inflace ve službách. V květnu vzrostla z dubnové hodnoty 3,7 procenta na 4,1 procenta. Stále přetrvává řada tlaků s potenciálem inflaci podporovat v růstu. Například spotřebitelé sice více utrácejí, ale současně si říkají o vyšší mzdy.