Úterní exploze v Basře na jihu Iráku si vyžádala čtyři lidské životy. V oblasti, která se jinak těší relativní stabilitě, se po letech jedná o první podobný útok. Irácké úřady z jeho spáchání podezírají příslušníky Islámského státu. K činu se nicméně dosud nikdo nepřihlásil. Informovaly o tom agentury Reuters a AP.
Explozi v blízkosti jedné z hlavních nemocnic ve městě obývaném převážně šíity podle předběžných informací způsobil motocykl s výbušninami, uvedla irácká armáda v prohlášení.
Policisté dle svědka agentury Reuters sbírali části těl z minibusu, který byl výbuchem vážně poškozen. Ulice byla pokrytá rozbitým sklem a krví.
Guvernér Basry Asaad Ajdání novinářům řekl, že po explozi vzplály dva vozy v blízkosti, přičemž útok podle něj nese stopy teroristické skupiny Islámský stát. Guvernér zároveň vyhlásil třídenní smutek.
„Po tomto teroristickém činu musí být obyvatelé Basry rozhodně opatrní. Basra je ode dneška nebezpečná,“ prohlásil automechanik Mohammed Ibrahim, jehož dílna se nachází poblíž místa výbuchu.
Policie a zdroje z nemocnice dříve agentuře Reuters sdělily, že kromě čtyř mrtvých utrpělo zranění 20 lidí. Podle irácké armády v důsledku požáru ve dvou automobilech zemřeli čtyři lidé a čtyři byli zraněni, informovala agentura AP.
Na místo výbuchu dorazily forenzní týmy. Další podrobnosti o povaze exploze budou zveřejněny, až bude vyšetřování ukončeno, uvedly tamní úřady.
Jihu země se v posledních letech útoky vyhýbaly
K bombovým útokům na jihu země, kde je soustředěna většina irácké produkce ropy, dochází jen ojediněle. K poslednímu velkému bombovému útoku tam došlo roce 2017. Tehdy se k němu přihlásil Islámský stát.
S pomocí koalice vedené Spojenými státy a Íránem podporovaných sil vyhlásil Irák v prosinci 2017 vítězství nad Islámským státem poté, co jej vyhnal z pásem území, kde radikální islámská teroristická organizace vyhlásila svůj chalífát.
Militantní skupina však nadále provádí sporadické útoky, zejména na severu, kde Islámský stát v neděli krátce obsadil vesnici, než byl vyhnán.
Politická nestabilita v Iráku vzrostla po říjnových volbách, v nichž se jako největší vítěz ukázal šíitský duchovní Muktadá Sadr. Ozbrojené šíitské frakce loajální Íránu, které ztratily přibližně dvě třetiny svých parlamentních křesel, odmítly výsledky voleb s tím, že docházelo k podvodům.