V důsledku písečné bouře bylo v Iráku ošetřeno více než pět tisíc lidí s dýchacími potížemi, přičemž jeden člověk zemřel. Ve čtvrtek o tom dle serverů France 24 a Al-Džazíra informovalo tamní ministerstvo zdravotnictví. V posledních týdnech se na území blízkovýchodního státu jedná o několikátý takový atmosférický jev v řadě.
Prachové bouře se v Iráku v posledních letech vyskytují stále častěji. Mezi hlavní příčiny patří degradace půdy a intenzivní sucha, která jsou umocněna změnou klimatu. Průměrné teploty rostou a srážek významně ubylo, což urychluje desertifikaci, upozornil server France 24.
Obyvatelé šesti provincií, včetně největší provincie Anbár, se znovu probudili do hustého mračna prachu zahalujícího oblohu. Oranžová oblaka pohltila i hlavní město Bagdád nebo poutní místo Nadžaf.
„V Bagdádu evidujeme jedno úmrtí“ a nemocnice „se dosud zabývaly nejméně pěti tisíci případy,“ uvedl v prohlášení mluvčí ministerstva zdravotnictví Seif al-Badr.
Nejvíce jsou podle něj zasaženi lidé trpící chronickými respiračními onemocněními, jako je astma, a starší lidé, kteří se potýkají zejména se srdečními chorobami. Většina pacientů měla nicméně mírnější nebo středně závažné obtíže, doplnil mluvčí.
Někteří Iráčané podle agentury Reuters tvrdí, že si nepamatují, že by zažili tolik prachových nebo písečných bouří v tak krátkém čase. Léta jsou navíc v Iráku stále teplejší a za poslední dva roky se teplota šplhá do rekordních výšin přesahujících 50 stupňů Celsia.
Jemné prachové částice mohou způsobit zdravotní problémy, jako je astma a kardiovaskulární onemocnění, a také šířit bakterie a viry, stejně jako pesticidy a další toxiny.
Úřady v provinciích Anbár a Kirkúk obyvatele vyzvaly, aby „neopouštěli své domovy“, uvedla tisková agentura INA.
Extrémní sucho ohrožuje ekonomickou stabilitu země
Písečné nebo prachové bouře způsobují také ekonomické škody. Snižují viditelnost, někdy až téměř na nulu, což vede k uzavření letišť a dálnic. Rovněž poškozují budovy, vegetaci a solární panely.
Irák bohatý na ropu je navzdory svým mohutným řekám Eufrat a Tigris klasifikován jako jedna z pěti nejzranitelnějších zemí světa ve vztahu ke změnám klimatu a desertifikaci.
V listopadu Světová banka varovala, že Irák se zhruba 40 miliony obyvatel by kvůli měnícímu se klimatu mohl do roku 2050 utrpět 20procentní pokles vodních zdrojů.
Organizace spojených národů (OSN) uvedla, že asi jedna třetina irácké populace nyní žije v chudobě.
Současný trend je spojen s nadměrným využíváním říční vody, větším počtem přehrad, nadměrnou pastvou a odlesňováním.
Šéf neziskové organizace Nature Iraq Azzam Alwash varoval, že samotná změna klimatu není jedinou příčinou. Problémy dle jeho slov prohloubily nevhodné zemědělské postupy a špatné hospodaření s vodními zdroji.
„Klimatické změny se staly velmi pohodlnou výmluvou pro úředníky, aby se vyhnuli odpovědnosti za to, že během posledních 20 až 40 let nepodnikli žádné kroky,“ podotkl dle serveru Al-Džazíra.