Námořní síly Íránu, Číny a Ruska se účastní společného námořního cvičení v Ománském zálivu, které má za cíl zlepšit námořní bezpečnost a ochranu ekonomických aktivit v regionu. Manévrů zahrnujících ostrou palbu se účastní přes dvacet lodí. Informují o tom CNN a Arab News.
Velké námořní cvičení „Marine Security Belt 2024“ bylo oznámeno již začátkem týdne, přičemž začalo v úterý večer a potrvá do pátku. Manévrů se účastní přes dvacet lodí, podpůrných plavidel, bojových člunů a rovněž vrtulníky, uvedla televize CNN.
Čína do zálivu poslala torpédoborec Ürümqi a fregatu Linyi s řízenými střelami. Rusko se přidalo s křižníkem ze své tichomořské flotily Slava Varjag. Írán nasadil řadu různých plavidel, jako jsou fregaty a rychlé útočné čluny.
#Iran, #Russia and #China show off their #ships in a joint naval drill in the Gulf of Omanhttps://t.co/zV0OkVbMxq
— Economic Times (@EconomicTimes) March 13, 2024
Íránské námořnictvo uvedlo, že cvičení má zvýšit schopnost čelit pirátství a terorismu, podpořit humanitární aktivity a zlepšit koordinaci během záchranných operací. V podobném duchu se vyjádřily i zbylé dvě zúčastněné strany.
Čínské ministerstvo obrany uvedlo, že manévry mají posílit námořní spolupráci a zajistit regionální mír a stabilitu. Íránský kontradmirál Amrollah Nozari řekl, že cvičení má pokrývat 17 tisíc kilometrů čtverečních, napsal web Arab News.
V napjaté době
Ruská státní tisková agentura Tass zase napsala, že se jedná o šesté společné cvičení od roku 2018. Íránská státní tisková agentura IRNA doplnila, že letošní cvičení se odehrává v nejvíce turbulentním období za posledních šest let.
„Společné cvičení přišlo v době zvýšeného napětí v regionu,“ napsala IRNA. Válka mezi Izraelem a palestinským teroristickým hnutím Hamás se už rozšířila do Rudého moře a Adenského zálivu, kde útočí na zahraniční lodě Hútíové.
Teherán jemenské rebely podporuje, stehně tak jako Hamás či Hizballáh. Spolu s dalšími antisemitistickými a protizápadními skupinami tvoří osu odporu. Čína si zase nárokuje Tchaj-wan a má napjaté vztahy s USA, zatímco Rusko vede válku na Ukrajině.
Vztahy mezi Ruskem a Čínou se od začátku konfliktu na Ukrajině prohloubily, Peking však sleduje vlastní zájmy a Moskva mu nedůvěřuje. Z dokumentů, k nimž se dostal list The Financial Times, totiž vyplynulo, že se Kreml připravuje i na možnou válku s Čínou.