Írán dodal Rusku v druhé polovině tohoto měsíce první bezpilotní prostředky, které mohou vést raketové útoky nebo elektronickou válku. Píše to dnes deník The Washington Post s odkazem na představitele amerických a spojeneckých rozvědek. První drony dodané ruské armádě ale byly poruchové. Není tak jisté, zda íránské zbraně obstojí na bojišti s intenzivními střety, jako je to ukrajinské.
První ruská nákladní letadla odletěla do Íránu pro drony 19. srpna a další v následujících dnech. Írán dodal Rusku dva typy dronů, které jsou schopné nést munici, vést útoky ze vzduchu či elektronickou válku, a patří mezi špičková zařízení, která země vyrábí.
⚡️ NYT: Iran delivers first batch of military drones to Russia.
— The Kyiv Independent (@KyivIndependent) August 30, 2022
The delivery is the first of many intended to add hundreds of drones to Russia’s arsenal, the New York Times reported, citing two anonymous US officials.
Pro Rusko mohou být dodávky z Íránu významné, protože má jen málo dronů schopných vést útoky. Podle západních rozvědek však byly první dodané prostředky velmi poruchové. „Rusové nejsou (se zbraněmi) spokojení,“ řekl jeden představitel americké rozvědky. Dohoda o dodávkách také počítá s tím, že do Ruska přijedou íránští technici, a s výcvikem ruských vojáků v Íránu.
Rusko by mohlo íránské drony nasadit proti Ukrajině. Íránská zařízení mají za sebou několik bojových úspěchů. Podle odborníků je ale otázkou, zda dokážou uspět i na ukrajinském bojišti, kde se vedou intenzivní boje a kde obě strany mají relativně moderní zbraně. „Tyto íránské drony nikdy dříve nepůsobily v prostředí se sofistikovanou protivzdušnou obranou,“ uvedl americký vojenský odborník Michael Knights.
Podle dalšího analytika Dmitriho Alperovitche z washingtonské organizace Silverado Policy Accelerator se ruská armáda může pokusit využít íránské drony proti americkým systémům Himars. „V současnosti (Rusové) nemají mnoho dronů s dlouhým doletem, které mohou vést útoky za nepřátelskou linií,“ uvedl analytik Rob Lee z Foreign Policy Research Institute. Podle něj by íránské drony mohly posílit schopnost ruské armády útočit na zázemí ukrajinských sil.
Rusku mohou podle listu The Washington Post dodávat bezpilotní prostředky ve větším množství jen dva státy – Čína a Írán. Pro Moskvu jsou dodávky již vyrobených zbrojních systémů výhodné v tom, že ušetří mikročipy, kterých má kvůli západním sankcím nedostatek. „(Rusko) se zásobuje na černém trhu, ale potřeby jsou rozsáhlé,“ uvedl Alperovitch. Vedle zbrojního průmyslu jsou mikročipy nezbytné i v řadě civilních průmyslových odvětvích.
V červenci Bílý dům oznámil, že má informace, že se Írán chystá dodat Rusku stovky dronů. Teherán tuto informaci nepotvrdil. Jeho ministerstvo zahraničí k tomu uvedlo, že země s Ruskem spolupracuje v mnoha odvětvích, včetně vojenského průmyslu.