Írán popravil muže s bipolární poruchou, který byl odsouzen k trestu smrti v souvislosti s masovými protesty v zemi. Informuje o tom BBC, CNN a další servery.
Třiadvacetiletý Mohammad Ghobadlou byl odsouzen za vraždu. Údajně během protestu nedaleko Teheránu přejel v září 2022 autem policistu a zabil ho.
Mohammad Ghobadlou: Iran executes protester with mental health condition https://t.co/moz2uazENP
— BBC News (World) (@BBCWorld) January 23, 2024
Skupiny na ochranu práv však uvedly, že čelil nespravedlivému procesu. Obvinily vyšetřovatele z jeho mučení. Odvolání, aby byl zohledněn jeho duševní stav, soud zamítl, píše BBC. Podle médií trpěl bipolární poruchou.
Jedná se o devátou osobu, která byla popravena v souvislosti s účastí na protestech. Předpokládá se, že nejméně čtyři další jsou odsouzeni k trestu smrti a patnácti dalším hrozí, že jim bude trest smrti udělen.
Celonárodní nepokoje vyvolala smrt dvaadvacetileté ženy Mahsy Amíní, která byla zadržena mravnostní policií za údajně „nevhodné“ nošení hidžábu.
Stovky lidí byly zabity a tisíce zadrženy při násilném zásahu bezpečnostních sil při nepokojích, které se po její smrti rozpoutaly.
Soudní tisková agentura Mizan uvedla, že trest smrti Mohammada Ghobadloua byl vykonán v úterý ráno poté, co jej potvrdil nejvyšší soud.
Na videích zveřejněných na sociálních sítích bylo vidět, jak členové jeho rodiny, údajně včetně jeho matky a tety, křičí bolestí u brány věznice Qazalhasar v Karaji chvíli poté, co byl oběšen.
Podle BBC Persian je slyšet, jak jedna žena říká vězeňské stráži: „Zabili jste mého Mohammada. Vyšel do ulic za všechny mladé lidi.“
Ghobadlouova matka v pondělí večer emotivně apelovala na videonahrávce na rodinu policisty, jehož údajně přejel. Žádala je, aby neprosazovali trest „qisas“, tedy odplatu.
Již dříve naléhala na soudce, aby vzali v úvahu, že jejímu synovi byla v dospívání diagnostikována bipolární porucha. Dva měsíce před protesty přestal brát léky, což snižuje jeho odpovědnost.
Justiční vražda, píše právník
Jak píše CNN, k trestu smrti ho odsoudil soudce Abolqasem Salavati. Kontroverzní soudce, na kterého Spojené státy uvalily sankce za přísné tresty pro aktivisty, novináře a politické vězně.
Ghobadlouův právník Amir Raesian v pondělí večer napsal na X, že poprava by byla nezákonná a rovnala by se „vraždě“. Argumentoval tím, že Nejvyšší soud v červenci zrušil trest smrti kvůli duševnímu stavu jeho klienta.
Mizan však uvedl, že tvrzení Raesiana není pravdivé. Nejvyšší soud podle agentury takové odvolání dvakrát zamítl.
Amnesty International loni uvedla, že Ghobadlou byl dvakrát odsouzen k trestu smrti po „hrubě nespravedlivých fingovaných procesech poznamenaných ‚doznáními‘ ovlivněnými mučením a nenařízením přísného posouzení duševního zdraví navzdory jeho duševnímu postižení“.
Podle informací, které skupina pro lidská práva získala, mu vyšetřovatelé po zatčení odepřeli přístup k právníkovi. Opakovaně ho bili a nedali mu léky na bipolární poruchu, aby si vynutili jeho „přiznání“.
Uvedla, že mu rovněž odepřeli zvolit si při soudním procesu před Revolučním soudem právníka. Proces se skládal ze dvou krátkých zasedání v říjnu a listopadu 2022. Na dvou soudních zasedáních u trestního soudu v prosinci téhož roku byl jmenovanému právníkovi odepřen přístup k věcným důkazům.
Mahmúd Amírí-Moghaddám, ředitel skupiny Iran Human Rights se sídlem v Norsku, odsoudil Ghobadlouovu popravu jako „justiční vraždu“.„Vůdce islámské republiky Alí Chameneí a jeho soudní moc se musí za tento zločin zodpovídat,“ napsal na X, dříve Twitter.
Poté, co se v pondělí dozvěděla o chystané popravě, vyzvala vězněná aktivistka za lidská práva a nositelka Nobelovy ceny za mír Narges Mohammadíová Íránce, aby vyjádřili solidaritu Ghobadlouově rodině.
„Poprava Ghobadloua je úmyslným aktem vraždy a zločinem. Tváří v tvář vraždě je mlčení zradou,“ napsala v příspěvku na účtu Threads, který vedou příbuzní.
„Nenechávejte Mohammadovu rodinu na pokoji. Postavme se dnes večer na jejich stranu. Kdokoli jakýmkoli způsobem křičte: „Nepopravovat!“, napsala.