Dvaadvacetiletá Íránka zemřela několik dní poté, co ji zatkla mravnostní policie, podle níž žena nedodržela přísná pravidla týkající se zahalování hlavy. Informuje o tom BBC, The Guardian a další servery.
Očití svědci podle BBC uvedli, že Mahsa Amíní byla zbita v policejní dodávce, když byla v úterý zadržena v Teheránu. Policie tato obvinění popřela a uvedla, že dvaadvacetiletá žena „náhle utrpěla srdeční potíže“.
Fury in Iran as young woman dies following morality police arrest https://t.co/BFsm61PKiZ
— BBC News (World) (@BBCWorld) September 16, 2022
Jedná se o poslední z řady zpráv o brutálním zacházení se ženami ze strany íránských úřadů v posledních týdnech.
Rodina Mahsy Amíní tvrdí, že se jednalo o zdravou mladou ženu bez jakýchkoliv zdravotních potíží, tím méně se srdcem. Jejich dcera byla převezena do nemocnice několik hodin po svém zatčení. Než v pátek zemřela, byla v kómatu.
Teheránská policie uvedla, že Amíní byla zatčena za to, že na sobě neměla hidžáb. Tedy šátek, který musí povinně nosit všechny ženy.
Politici to odsoudili
Její hospitalizace a smrt vyvolaly odsouzení ze strany íránských celebrit a politiků, píše Guardian. Mahmúd Sadeghí, reformistický politik a bývalý poslanec, vyzval nejvyššího vůdce ajatolláha Alího Chameneího, aby se k případu vyjádřil.
„Co říká nejvyšší vůdce, který oprávněně odsoudil americkou policii kvůli smrti George Floyda, na zacházení íránské policie s Mahsou Amíní?“ napsal Sadeghi na Twitteru.
Podezřelá smrt Amíní přišla v souvislosti s množícími se zprávami o represivních opatřeních proti ženám. A to včetně zákazu vstupu na úřady a do bank těm, které nedodržují islámský oděvní kodex.
Mnoho Íránců, včetně provládních osob, vyjadřuje na platformách sociálních médií své rozhořčení nad samotnou existencí mravnostní policie. Na sociálních sítích používají lidé k mravnostní policii hashtagy, které se překládají jako Vražedné hlídky.
Na sociálních sítích se objevila videa, na nichž je patrné, jak policisté zadržují ženy. Vláčí je po zemi a násilím je odvádějí pryč.
Mnozí Íránci z toho viní přímo nejvyššího vůdce Alího Chameneího. Na sociálních sítích se znovu sdílí jeho starý projev, v němž ospravedlňuje roli mravnostní policie. Trvá na tom, že v rámci islámské vlády musí být ženy nuceny dodržovat islámský kodex oblékání.
Poslední epizoda jen prohloubí rozkol mezi velkou částí mladé a živé íránské společnosti a jejími radikálními vládci, který se zdá být stále těžší zacelit.