Írán plánuje instalovat v podzemní továrně stovky pokročilejších centrifug používaných na obohacování uranu. Páteční zpráva OSN ukázala, že tento krok je v rozporu s dohodou o jaderných zbraních s velkými mocnostmi.
Zpráva Mezinárodní agentury pro atomovou energii (IAEA), kterou získala agentura Reuters, uvedla, že Írán plánuje instalovat další tři kaskády pokročilých centrifug IR-2m do podzemního závodu v Natanzu. Ten byl zjevně postaven tak, aby odolal leteckému bombardování.
Íránská jaderná dohoda s hlavními mocnostmi ale říká, že Teherán může v podzemní továrně používat pouze centrifugy první generace IR-1, které jsou méně účinné. Írán již ovšem přenesl do podzemí i jednu fungující kaskádu IR-2ms z nadzemního závodu v Natanzu.
„V dopise ze dne 2. prosince 2020 informoval Írán agenturu, že provozovatel zařízení Fuel Enrichment Plant (FEP) v Natanzu zamýšlí zahájit instalaci tří kaskád centrifug IR-2m,“ uvádí zpráva IAEA jejím členům.
Dle poslední čtvrtletní zprávy IAEA o Íránu z minulého měsíce si Teherán nahromadil dvanáctinásobek 202,8 kg obohaceného uranu, který podle dohody smí mít. To je ale stále zlomek z více než osmi tun, které měl před významnou dohodou z roku 2015.
V reakci na odstoupení amerického prezidenta Donalda Trumpa od dohody a jeho opětovné uložení ochromujících ekonomických sankcí porušil Írán mnoho klíčových omezení dohody týkajících se svých jaderných aktivit. Dle Teheránu lze porušení rychle zvrátit, pokud budou kroky Washingtonu zrušeny.
Biden, který se ujme funkce 20. ledna, uvedl, že se USA vrátí zpět k dohodě, pokud Írán obnoví plné dodržování svých jaderných omezení.
Cílem dohody je, aby Írán nebyl schopen vyrobit jadernou bombu. Země říká, že se o to nikdy nepokusila.