Tento týden Írán zaregistroval první oficiální objednávku na dovoz zboží v celkové hodnotě 10 milionů dolarů, kdy za zboží zaplatil v kryptoměnách.
Podle zprávy, kterou v úterý 9. srpna zveřejnila íránská tisková agentura Tasnim, tuto informaci uvedl úředník íránského ministerstva průmyslu, těžby a obchodu.
Iran’s first large crypto transaction⚡
— Litest (@LitestHQ) August 9, 2022
Iran has registered its first official order for importing $10 million worth of goods in cryptocurrency this week.#crypto #news $BTC pic.twitter.com/h8zKouEbEg
Vedoucí íránské Organizace pro podporu obchodu (TPO) Alireza Peyman-Pak uvedl na Twitteru:
„Tento týden byla úspěšně dokončena první oficiální registrace dovozní objednávky v hodnotě 10 milionů dolarů s využitím kryptoměny.“
این هفته، اولین ثبت سفارش رسمی واردات با #رمز_ارز به ارزشی معادل ۱۰ میلیون دلار با موفقیت صورت پذیرفت. تا پایان شهریور ماه، استفاده از رمز ارزها و قراردادهای هوشمند به صورت گسترده در تجارت خارجی با کشورهای هدف عمومیت خواهد یافت. #فصل_جدید_تجارت_خارجی
— علیرضا پیمان پاک🇮🇷 (@peymanpak_ir) August 9, 2022
Úředník rovněž oznámil, že předpokládá, že do konce září bude používání kryptoměn a chytrých kontraktů ve velké míře využíváno v mezinárodním obchodě se zeměmi, na které se iniciativa zaměřuje.
Spojené státy uvalily na Írán téměř úplné hospodářské embargo, včetně zákazu veškerého dovozu. To se týká i dovozu z ropného, bankovního a lodního sektoru.
Íránská vláda zmírňuje svůj postoj ke kryptoměnám
Stojí za zmínku, že v loňském roce íránská vláda vydala povolení 30 farmám na těžbu kryptoměn. Tím íránská vláda podle všeho zmírnila svůj postoj k těžbě kryptoměn.
Schválení přitom přišlo něco málo přes týden poté, co íránská policie zabavila více než 7 000 strojů používaných k těžbě kryptoměn z farmy v hlavním městě Teheránu. Stalo se tak v důsledku rozhodnutí země z května 2021 zakázat těžbu bitcoinů kvůli obavám spojeným se spotřebou energie.
Pozoruhodné je, že Írán měl potíže s výpadky elektřiny, z nichž úřady vinily těžaře. Později se začaly objevovat obavy o dostatek energie.
V loňském roce studie zjistila, že 4,5 procenta veškeré těžby Bitcoinu probíhá v Íránu. Částečně v důsledku levné elektřiny v zemi. Těžba kryptoměn by mohla Íránu pomoci vydělat stovky milionů dolarů, které lze použít na nákup dovozu a zmírnit dopad sankcí.
Zajímavé je, že již v březnu 2021 íránské prezidentské centrum pro strategické studie v podrobné zprávě (PDF) vybídlo zemi k přijetí těžby Bitcoinu a dalších kryptoměn, aby obešla mezinárodní sankce.