Írán „kategoricky“ popřel jakékoli spojení s útočníkem na Salmana Rushdieho. Obviňuje z něj samotného spisovatele. Místní média mezitím útok oslavují jako „boží odplatu“. Článek přinesly servery BBC, Reuters či Al Jazeera.
Salman Rushdie (75) byl těžce zraněn během útoku nožem na jevišti na akci ve státě New York. Byl připojen na ventilátor, nyní se jeho stav zlepšuje a je schopen dýchat bez pomoci.
Za svůj román Satanské verše z roku 1988 čelil spisovatel letům vyhrožování smrtí.
Americký ministr zahraničí Anthony Blinken podle BBC již dříve obvinil íránská státní média, že se útokem chlubí a označil jejich chování za „opovrženíhodné“. Íránská média útok obsáhle komentovala a označila jej za „boží odplatu“. Íránský státní deník Jaam-e Jam zdůraznil zprávu, že Rushdie může po útoku přijít o oko a napsal, že „oko Satana bylo oslepeno“.
Iran media call the assassination attempt on Salam Rushdie „divine retribution“, „devil being blinded“, a „conspiracy“ for derailing nuclear talks.
— Khosro Kalbasi (@KhosroKalbasi) August 14, 2022
A paper argued the attack was „NOT an attack“ on freedom of speech „unlike holocaust deniers being heavily punished“.🧵 #سلمان_رشدی pic.twitter.com/LUPo29RWdk
Fatva za urážku islámu
Když se objevily zprávy o pátečním útoku, oči se obrátily k Teheránu, kde byla fatva, náboženský edikt, vyzývající k zavraždění spisovatele, poprvé vydána před více než třemi desetiletími.
Agentura Reuters citovala mluvčího íránského ministerstva zahraničí Násira Kanaáního, který v pondělí uvedl, že Teherán „kategoricky“ popírá jakékoli spojení a dodal, že „nikdo nemá právo obviňovat Íránskou islámskou republiku“.
Řekl však, že svoboda projevu neospravedlňuje pana Rushdieho, aby ve svém psaní urážel náboženství. „V tomto útoku nepovažujeme nikoho jiného než Salmana Rushdieho a jeho příznivce za hodné viny a dokonce odsouzení,“ řekl mluvčí během své tiskové konference v Teheránu.
Dodává, že Írán neměl žádné další informace o útočníkovi na Rushdieho, kromě těch, které se objevily v médiích. „Urážkou posvátných věcí islámu a překročením hranice pro více než 1,5 miliardy muslimů a všech věřících se Salman Rushdie vystavil hněvu lidí.“
Mluvčí také podle Al Jazeery obvinil západ, zejména Spojené státy, že při podpoře svobody projevu uplatňují „dvojí metr“. Řekl, že Rushdieho podkopávání islámských hodnot nelze podporovat z náboženského, morálního, lidského nebo právního hlediska.
Mluvčí britského premiéra Borise Johnsona řekl, že je „směšné“ naznačovat, že Rushdie byl jakýmkoli způsobem vinen za útok. Dodal, že to „nebyl útok pouze na něj (spisovatele), ale útok na právo na svobodu projevu.“
Rushdie hájil svobodu projevu
Již dříve stínový ministr zahraničí Spojeného království David Lammy naléhal na vládu, aby urychleně vyvinula diplomatický tlak na Írán, aby se omluvil a stáhl „skutečně odporné“ komentáře. Blinken již dříve odsoudil íránské státní instituce za podněcování násilí proti autorovi.
V prohlášení uvedl, že pan Rushdie „důsledně hájil všeobecná práva na svobodu projevu, svobodu náboženského vyznání nebo přesvědčení a svobodu tisku“.
„Zatímco úředníci činní v trestním řízení pokračují ve vyšetřování útoku, připomínám zhoubné síly, které se snaží tato práva podkopat. A to i prostřednictvím projevů nenávisti a podněcování k násilí. Konkrétně íránské státní instituce podněcovaly násilí proti Rushdiemu po celé generace. Média spojená se státem se nedávno radovala z pokusu připravit ho o život. To je opovrženíhodné.“
Blinken dodal, že USA a jejich partneři použijí „každý vhodný nástroj“, který mají k dispozici, aby se postavili „těmto hrozbám.“
V neděli syn pana Rushdieho uvedl, že autor je stále v kritickém stavu. „Ačkoli jeho život ohrožující zranění jsou vážná, jeho obvyklý divoký a vyzývavý smysl pro humor zůstává nedotčen,“ řekl.
Rodině se „extrémně ulevilo“, když byl pan Rushdie v sobotu odpojen od ventilátoru. Syn dodává, že jeho otec bych schopen dokonce „říct pár slov“.
Autorův agent Andrew Wylie řekl, že slavný spisovatel utrpěl zranění nervů v jedné paži, poškození jater a pravděpodobně přijde o oko.
Útočník vinu popírá
Muž jménem Hadi Matar (24 let), obviněný z pátečního útoku, odmítl vinu z pokusu o vraždu a ublížení na zdraví. Je obviněn z toho, že vyběhl na pódium a nejméně 10krát bodl pana Rushdieho do obličeje, krku a břicha.
Po vydání Satanských veršů v roce 1988 byl spisovatel nucen se skrývat téměř 10 let. Mnoho muslimů na jeho dílo reagovalo zuřivě a tvrdilo, že zobrazení proroka Mohameda je vážnou urážkou jejich víry.
Salman Rushdie čelil výhrůžkám smrtí a tehdejší íránský vůdce ajatolláh Ruholláh Chomejní vydal fatvu vyzývající k zavraždění Rushdieho. Vypsal na autorovu hlavu odměnu 3 miliony dolarů.
Fatva zůstává aktivní, a přestože se od ní íránská vláda distancovala, kvazioficiální íránská náboženská nadace přidala v roce 2012 k odměně dalších 500 000 dolarů.