Íránské demonstranty, kteří už skoro tři měsíce protestují proti íránské autoritářské vládě, podpořil íránský exprezident Mohammad Chátamí. Podle BBC také vyzval íránské činitele, aby uznali špatné aspekty své vlády dřív, „než bude pozdě“. Chátamí rovněž kritizoval zatýkání demonstrantů. Také sestra duchovního vůdce ajatolláha Alího Chameneího odsoudila zásahy bezpečnostních složek vůči účastníkům protivládních protestů a vyzvala revoluční gardy, aby složily zbraně a přidaly se na stranu lidu.
„Myslím, že je vhodné prohlásit, že jsem proti akcím svého bratra. Vyjadřuji soustrast se všemi matkami, které truchlí kvůli zločinům islámské republiky od dob Chomejního po současnou éru despotického chalífátu Alího Chameneího,“ napsala sestra duchovního v dopise zveřejněném dnes na twitteru mimo jiné jejím synem. „Chameneího revoluční gardy by měly složit zbraně a připojit se k lidu dříve, než bude pozdě,“ dodala sestra nejvyššího vůdce Íránu. Tamní úřady minulý měsíc zadržely její dceru, tedy neteř ajatolláha Chameneího. Faríde Moradchaníová, která pravidelně vystupuje proti íránskému vedení, totiž označila íránskou vládu za „vražedný režim, který zabíjí děti“.
Former Iranian president says rulers must heed protesters' demands https://t.co/9zLhzt1Gsz
— BBC News (World) (@BBCWorld) December 6, 2022
Devětasedmdesátiletý Chátamí, který stál v čele Íránu v letech 1997 až 2005, také vyzval íránské činitele, aby „uznali špatné aspekty své vlády a místo nespravedlivého chování vůči demonstrantům s jejich pomocí pokročili k lepší vládě, než bude pozdě.“ „Svoboda a bezpečnost by neměly stát proti sobě… svoboda je pošlapána pod záminkou zachování bezpečnosti,“ dodal. Řekl také, že „krásný slogan“ manifestací „žena, život, svoboda“ ukazuje, že íránská společnost směřuje k lepší budoucnosti.
V Íránu si dnes připomínají Den studentů, který je výročím zabití tří studentů teheránské univerzity policií za vlády šáha Mohammada Rezá Pahlavího. Studenti tehdy protestovali proti návštěva Richarda Nixona, viceprezidenta Spojených států, které týž rok v srpnu pomohly svrhnout v Íránu parlamentem zvoleného premiéra a vrátit k moci Pahlavího. Toho svrhla v roce 1979 islámská revoluce, jejímž účastníkům se nelíbila šáhova prozápadní politika.
Dnešním dnem v Íránu vrcholí třídenní stávka, jíž se účastní studenti řady škol i mnoho obchodníků v desítkách měst. Chtějí tak zesílit nátlak na íránské vedení, které brutálně potlačuje protivládní manifestace. Ty zažehla v polovině září smrt mladé Íránky kurdského původu po zatčení mravnostní policií. Během protivládních protestů, které jsou označovány za největší od roku 1979, zemřelo při jejich potlačování bezpečnostními složkami na 470 lidí, včetně šesti desítek policistů, a asi 18.200 bylo zatčeno, včetně téměř šesti stovek studentů. Několik lidí už bylo kvůli protestům odsouzeno, z toho 11 osob dostalo trest smrti.
Íránská vláda tvrdí, že protesty organizuje zahraniční exil a tajné služby západních zemí. To zopakoval i íránský prezident Ebrahím Raísí dnes na teheránské univerzitě, kterou navštívil u příležitosti Dne studentů. Podle něj se nepřátelé íránského národa snaží s pomocí „hrstky oklamaných lidí“ vytvořit zdání krize i na univerzitách. „Protesty by měly být vyslyšeny, vždy budeme naslouchat studentům. Ale protesty jsou něco jiného než nepokoje, protesty vedou k reformám, zatímco nepokoje způsobují destrukci,“ uvedl Raísí.