Íránský nejvyšší vůdce obvinil USA a Izrael z protestů, které zasáhly zemi po smrti ženy v policejní vazbě. Zároveň podpořil bezpečnostní složky. Informovaly o tom BBC, Al Jazeera a další servery.
Ajatolláh Alí Chameneí ve svých prvních veřejných komentářích k nepokojům v zemi uvedl, že „byly připraveny“ íránskými úhlavními nepřáteli a jejich spojenci.
Dodal, že protesty jsou největší výzvou pro vládu země za posledních deset let, a vyzval bezpečnostní síly, aby byly připraveny na další.
Iran protests: Supreme leader blames unrest on US and Israel In his first comments on the protests, Ayatollah Khamenei accuses Iran's enemies of planning „rioting“. https://t.co/kwRFaaZVbw pic.twitter.com/oxxsBbyM4g
— of today (@_oftoday_) October 3, 2022
USA komentovaly, že jsou „zděšeny“ násilnou reakcí na protesty. Spojené království zopakovalo tento sentiment a v pondělí předvolalo nejvyššího íránského diplomata v Londýně. Vyzvalo ho, aby svým vůdcům v Teheránu řekl, že „místo obviňování externích aktérů z nepokojů by měli převzít odpovědnost za své činy a naslouchat obavám svého lidu“.
„Žena, život, svoboda“
Mahsa Amini (22) upadla do kómatu několik hodin poté, co byla zadržena mravnostní policií 13. září v Teheránu za údajné porušení přísného zákona, který vyžaduje, aby si ženy zakrývaly vlasy hidžábem nebo šátkem. Zemřela o tři dny později.
Její rodina tvrdí, že ji policisté mlátili do hlavy obuškem a tloukli jí hlavou o jedno z jejich vozidel. Policie uvedla, že neexistují žádné důkazy o špatném zacházení a že utrpěla „náhlé srdeční selhání“.
Po smrti Amini íránské ženy vyvolaly v zemi protesty, strhávaly si šátky z hlavy či je pálily za skandování hesel „Žena, život, svoboda“ a „Smrt diktátorovi“, což je odkaz právě na ajatolláha Chameneího.
Za vším stojí Amerika a falešný sionistický režim
Al Jazeera citovala pondělní projev Chameneího na promoci kadetů policie a ozbrojených sil. Nejvyšší duchoví vůdce řekl, že smrt paní Amini „nás také bolí. Ale to, že někteří lidé bez důkazů nebo vyšetřování učinili ulice nebezpečnými, pálili Korán, sundávali hidžáb zahaleným ženám a zapalovali mešity a auta, to není normální, přirozená reakce“ dodal, aniž by zmínil nějaké konkrétní incidenty.
Ajatolláh, který má poslední slovo ve všech státních záležitostech, tvrdil, že cizí mocnosti plánovaly „vzpouru“, protože nemohly tolerovat, aby Írán „dosáhl síly ve všech oblastech“.
„Říkám jasně, že tyto nepokoje a nejistota byly vytvořeny Amerikou a okupačním, falešným sionistickým režimem (Izraelem), jejich placenými agenty a s pomocí některých zrádných Íránců v zahraničí.“
Plně podpořil také bezpečnostní složky s tím, že během nepokojů čelily „nespravedlnosti“.
Protesty hoří na univerzitách, výuka bude probíhat online
Norská organizace Iran Human Rights v neděli uvedla, že bezpečnostní síly dosud zabily nejméně 133 lidí. Patří mezi ně 41 demonstrantů, o kterých aktivisté etnické skupiny Balúč řekli, že zemřeli při pátečních střetech v Zahedanu.
Státní média uvedla, že bylo zabito více než 40 lidí, včetně bezpečnostních pracovníků.
Komentáře ajatolláha Chameneího přišly den poté, co bezpečnostní síly násilně zasáhly proti protestu studentů na nejprestižnější íránské univerzitě vědy a techniky a údajně zatkly desítky lidí.
Kasra Naji řekla pro BBC, že střelba, kterou v neděli večer slyšela kolem kampusu Sharif University of Technology v Teheránu, rozšířila mezi mnoha Íránci strach, že se úřady rozhodly udělat ze studentů exemplární příklad.
Bezpečnostní složky se pokusily vstoupit do areálu kampusu, ale studenti je zahnali zpět a zavřeli všechny vstupní brány. Zpravodaj BBC ale uvádí, že bezpečnostní složky areál obléhaly. Studenty, kteří se ho pokusili opustit přes přilehlé parkoviště, zatýkaly, bily a se zavázanýma očima je odváděly pryč.
Obležení bylo zrušeno později v noci po zásahu profesorů a ministra vlády.
V pondělí studenti univerzity oznámili, že se nevrátí do tříd, dokud nebudou všichni jejich spolužáci propuštěni z vazby. Univerzita mezitím uvedla, že výuka bude probíhat online s odkazem na „potřebu chránit studenty“.
Protesty byly hlášeny také na dalších univerzitách v Teheránu a jinde v zemi. Včetně měst Mashhad, Isfahan, Shiraz, Tabriz a Kermanshah.