Ani Mezinárodní vesmírná stanice (ISS) není věčná. V provozu bude pokračovat do roku 2031, než bude pohřbena na nejvzdálenějším místě od pevniny v Tichém oceánu. Rusku se to však nelíbí. O vyjádření agentury NASA informoval web Live Science.
Od nejbližší pevniny a zvuků lidské činnosti se nachází 2700 kilometrů. Odlehlá oblast v Tichém oceánu je známá jako „oblast Nemo”, ale někdy se jí přezdívá jako „Vesmírný hřbitov“.
Ve zdejších hlubinách se nachází ruská vesmírná stanice Mir, vysloužilé satelity a další kosmický odpad. Americká agentura NASA uvedla, že v lednu 2031 bude na tomto místě mezi asi třemi tisíci kusy vesmírného odpadu pohřbena rovněž ISS. Napsal o tom server Live Science.
Životnost ISS nejprve byla stanovena na 15 let. Ve zprávě však stojí, že má agentura důvěru v prodloužení životnosti stanice až do roku 2031.
Ředitelka ISS v ústředí NASA uvedla, že i přes vědecké zásluhy nikdy nebyla stanice konečným cílem. Tím má být „položit základy pro komerční budoucnost na nízké oběžné dráze Země.”
NASA hodlá využívat komerční sektor
NASA se podle ní chce v budoucnu spoléhat na komerční sektor a hodlá si ve vesmíru pronajímat prostor u soukromých společností.
„Těšíme se, že se budeme moci podělit o naše poznatky a provozní zkušenosti se soukromým sektorem, abychom mu pomohli vytvořit bezpečné, spolehlivé a nákladově efektivní destinace ve vesmíru,” řekl ředitel komerčních vesmírných letů NASA Phil McAlister.
V roce 2031 může NASA podle odhadů přechodem kosmických výzkumů do „vesmírných pronájmů” ušetřit 1,3 miliardy dolarů. Ušetřené náklady lze využít pro další výzkumy.
Na Twitteru se k rozhodnutí vyjádřil ředitel ruské vesmírné agentury Roskosmos Dmitrij Rogozin. Podle něj je ISS jeden „organismus”, proto musí být tohle rozhodnutí společné.
Vyřadit ISS bez ruské strany není možné, neboť při tomto procesu musí dojít ke změně oběžné dráhy stanice s pomocí ruské kosmické lodi Progress MS.