Polovina italských regionů včetně Říma, Benátek a Milána se od pondělí 15. března opět úplně uzavírá. Koronavirus je v zemi opět na vzestupu, za což zřejmě můžou nové rychleji se šířící varianty. Informuje o tom CNN, BBC a další servery.
V pondělí se na většině území Itálie opět zavřou školy, restaurace a obchody. A během velikonočních svátků 3. a 5. dubna přijde totální uzávěra celé země. Lidé budou moci vyjít z domu jen na cestu do zaměstnání, na nákup nezbytných potravin a k lékaři. Itálie si tak zopakuje lockdown, který si jako první evropská země prožila přesně před rokem. Právě v některých italských regionech se koronavirus loni v únoru a březnu šířil do celé Evropy, Českou republiku nevyjímaje.
Rozhodl o tom nový kabinet premiéra Maria Draghiho, který se obává další vlny koronavirové nákazy. Země se rozdělí na červené a oranžové zóny: v červených nebudou lidé smět opouštět domov s výjimkou nezbytných případů, v oranžových nebudou moci opouštět město. Do lockdownu jdou automaticky ty regiony, kde počet nově nakažených v týdenním průměru přesáhne 250 na 100 tisíc obyvatel. O velikonocích pak budou nejpřísnější opatření vyhlášena v celé zemi plošně, skončit by měla na velikonoční pondělí 6. dubna.
Draghi řekl, že přísná opatření jsou nezbytná. „Bohužel čelíme další vlně pandemie,“ řekl. „Obávám se, že restrikce dnes vyhlášené budou mít následky na vzdělání našich dětí, na ekonomiku a na duševní zdraví nás všech. Ale jsou nutná, abychom předešli zhoršení situace, které by vyžadovalo zavést ještě přísnější opatření,“ uvedl premiér.
Bezpečno je jen na Sardinii
Čísla nově nakažených v Itálii opět rostou, za pátek jich bylo 26 790, týdenní průměr je okolo 21 tisíc. Pro srovnání, Česká republika měla v pátek bezmála 15 tisíc nově nakažených, má ale šestkrát méně obyvatel než Itálie. Zatímco v ČR ale nové případy pomalu klesají, v Itálii jsou již několik týdnů na strmém vzestupu. Většina italských nemocnic je už covidovými pacienty přehlcená, to se týká i intenzivních lůžek. V Itálii se už od začátku pandemie nakazilo 3,2 milionu lidí a přes 100 tisíc zemřelo. Koronavirus se vyhýbá pouze Sardinii, která byla v březnu jako první zařazena do bílé zóny, tedy místo s velmi malým výskytem nemoci.
Reprodukční číslo (které ukazuje, kolik lidí může nakazit jeden nemocný) je v Itálii nyní 1,6. Ambicí vlády je srazit jej pomocí lockdownu pod 1: v takovém případě začíná množství virové nálože v populaci klesat. V Itálii je nyní dominantní britská varianta koronaviru, podle některých vědců se v zemi už začala šířit ohniska brazilské mutace.
Evropa zatím bojuje marně
Počty nově nakažených rostou i v Polsku a Německu. Polsko má k sobotnímu ránu více než 21 tisíc nakažených, což je nejvyšší číslo od listopadu. Ve Francii je už 4000 pacientů, kteří vyžadují intenzivní péči a lůžka v nemocnicích nestačí. Některé pacienty je proto potřeba převézt do zahraničních nemocnic, země galského kohouta nevylučuje další lockdowny.
Očkování se v Evropě oproti jiným kontinentům zadrhává. Dodávky schválených vakcín nejsou dostačující, problémy jsou i s logistikou. Některé země odmítají očkovat látkou společnosti AstraZeneca kvůli rostoucím podezřelým případům nebezpečných krevních sraženin a úmrtí po očkování. Světová zdravotnická organizace (WHO) se za vakcínu postavila, úmrtí podle ní nemají s vakcínou nic společného.